Skróty klawiszowe:

Archiwum Aktualności
Polecamy
 • Za nami II Bitwa Powietrzna o ... 9 maja, na Stadionie 1000-lecia Państwa Polskiego odbyła się druga edycja Bitwy Powietrznej o Zawiercie. Podczas wydarzenia, obserwowaliśmy walki zdalnie sterowanych modeli latających z okresu ... CZYTAJ DALEJ
 • Spektakl (Nie)Brzydkie ... Z radością informujemy, że od czerwca wracają do MOK Sobotnie Poranki Teatralne! Pierwszy spektakl, na który zaprosimy dzieciaki, to "(Nie)Brzydkie kaczątko".   Dobrze znana ... CZYTAJ DALEJ
 • II Bitwa Powietrzna o ... Już 9 maja na terenie Stadionu 1000-lecia Państwa Polskiego odbędzie się II Bitwa Powietrzna o Zawiercie. Zawody będą odbywać się pod Honorowym Patronatem Prezydenta Miasta Zawiercie. ... CZYTAJ DALEJ
 • Zmieniamy się dla Was! W czasie zamknięcia instytucji kultury, w Miejskim Ośrodku Kultury trwają kolejne prace remontowe. Wykorzystujemy czas lockdownu na to, aby przeprowadzić liczne prace modernizacyjne. ... CZYTAJ DALEJ
 • Kultura-wirus Językoznawcy zwracają uwagę na upowszechnienie się w języku oficjalnym (i potocznym) zwrotów bezpośrednio nawiązujących do pandemii. Ich konotacje są jednoznacznie negatywne. A gdyby ... CZYTAJ DALEJ

Światowe Dni Młodzieży – warsztaty pielgrzymów w MOK „Centrum”

Strona główna » Aktualności » Światowe Dni Młodzieży – warsztaty pielgrzymów w MOK „Centrum”

Około dwustu pielgrzymów z całego świata – z Francji, Kanady, Korei Południowej i Libanu - odwiedziło Miejski Ośrodek Kultury „Centrum” w Zawierciu, aby wziąć udział w warsztatach, podczas których tworzyli flagi i plakaty związane ze Światowymi Dniami Młodzieży w Krakowie, tańczyli, modlili się, śpiewali czy dyskutowali na tematy związane z wiarą. 

Jak podkreśla ks. Andrzej Witek – wikariusz z Bazyliki pw. św. Apostołów Piotra i Pawła, a przy tym dekanalny koordynator organizacji Światowych Dni Młodzieży – wszystko przebiega bezproblemowo, a pielgrzymi, choć zmęczeni wyczerpującą podróżą ze swoich krajów, zostali doskonale przyjęci przez polskie rodziny. Po warsztatach w MOK „Centrum” i obiedzie pielgrzymów czeka wycieczka krajoznawczą po okolicach Zawiercia: „Jak już zjemy prażonki, jedziemy na Jurę: zwiedzimy skałki w Rzędkowicach, Jaskinię Głęboką przy Górze Zborów w Podlesicach i zamek w Bobolicach. Po zwiedzaniu jedziemy do Huciska, gdzie czeka na pielgrzymów grillowanie i „chrystoteka”, czyli bezalkoholowa dyskoteka w duchu chrześcijańskim” - mówił ks. Andrzej Witek.

Pielgrzymi z dużym entuzjazmem i nieschodzącym uśmiechem angażowali się w powierzone im zadania, w których pomagali im polscy wolontariusze Światowych Dni Młodzieży. Integrowali sięz Polakami, uczyli się polskich słówek, także tych, które są językowymi łamańcami. Szczerze podkreślali, że świetnie czują się w Polsce i zostali serdecznie ugoszczeni przez polskie rodziny. Oto ich komentarze:

Mona z Libanu: Polska sprawia wspaniałe wrażenie. Polacy, których spotykam, są dla mnie bardzo mili. Młode małżeństwo bardzo serdecznie mnie przyjęło w swoim domu. Nie mogę się teraz doczekać, aby zobaczyć papieża. To moje trzecie Światowe Dni Młodzieży – poprzednimi razy byłam w Hiszpanii i Brazylii. W poniedziałek wyjeżdżamy do Krakowa.

Clarie z Kanady: Świetnie czuję się w Polsce. Moi rodzice są Polakami, dzięki nim oraz mieszkającej z nami babci dobrze mówię po polsku, choć w Polsce jestem dopiero drugi raz. Następnego dnia zamierzamy wyruszyć w miasto z naszymi plakatami, które robiliśmy podczas warsztatów. Nim dotrzemy do Krakowa, mamy w planach zwiedzanie obozu koncentracyjnego w Oświęcimiu.

Ruba z Libanu: Jestem bardzo szczęśliwa, że mogę być tutaj w Polsce na Światowych Dniach Młodzieży. Ludzie są bardzo mili i niezwykle serdecznie mnie przyjęli w swoim domu. Jesteśmy bardzo podekscytowani oczekiwaniem na przybycie papieża Franciszka do Krakowa. Nim pojedziemy do Krakowa w niedzielę wieczorem, spędzimy pięć dni z polską rodziną. W tym czasie będziemy też oczywiście zwiedzać.

Aida z Kanady: Jestem po raz pierwszy w Polsce. Przyjechałam we wtorek. Polska jest pięknym, uduchowionym krajem. Od pierwszego momentu czuję coś innego w porównaniu z innymi krajami, w których miałam okazję być. Zostałam przywitana przez polską rodzinę z otwartymi ramionami, które nieustannie pozostają szeroko otwarte. Spotkałam się tu ze wspaniałą gościnnością. Nim wybierzemy się do Krakowa, by zobaczyć papieża, mamy w planach odwiedzenie Częstochowy w sobotę. Wszystko jest wspaniale zorganizowane.

Ho-So Lee z Korei Południowej: Wszyscy ludzie, których spotkałam w Polsce, są wobec mnie bardzo uprzejmi i grzeczni, także rodzina, u której mieszkam. Miałam już okazję zobaczyć Częstochowę - wiem, że to ważne miejsce dla Polaków nie tylko ze względu na religię, ale i historię. Jasna Góra zrobiła na mnie wielkie wrażenie.

Alexander z Francji: Pochodzę z Paryża. Jestem pierwszy raz w Polsce. Polacy są bardzo przyjaźni – przyjęli mnie do swojego domu niezwykle serdecznie. Dzisiaj podczas warsztatów rozmawialiśmy z w małych grupkach z księdzem o fragmentach Ewangelii. Szczerze mówiąc, jestem zmęczony, ponieważ podróż zajęła całą dobę, nie spałem zbyt wiele, zaledwie 2-3 godziny, ale niezwykle się cieszę, że tutaj jestem.

 

Tekst i zdjęcia: Kamil Pietrzyk

czytano: 2017 razy

autor: mok.pl

data dodania: 2016-07-21 15:32:24

Partnerzy
 • Sieć Kin Studyjnych
 • Let's Rock

Miejski Ośrodek Kultury - Centrum im. Adama Mickiewicza
ul. Piastowska 1, 42-400 Zawiercie

tel.: 32 67 228 82
e-mail: sekretariat@mok.pl

 • IMG_1914
 • IMG_1911
 • IMG_1901
 • IMG_1898
Deklaracja dostępności
Serwis internetowy Miejskiego Ośrodka Kultury im. A. Mickiewicza w Zawierciu.
Poleć stronę
Wypełnij formularz polecający nasz serwis
Zapytanie
Wypełnij formularz kontaktowy
Wersja mobilna
Facebook