Skróty klawiszowe:

Strona wykorzystuje pliki cookies.
Dowiedz się więcej...

biuro@mok.pl

32 672 28 82

Centrum Kulturalnych Spotkań

Aktualności

Kryminalne zagadki Zawiercia - "Pitaval zawierciański" już w sprzedaży!

Kryminalne zagadki Zawiercia - "Pitaval zawierciański" już w sprzedaży!

Miejski Ośrodek Kultury „Centrum” im. A. Mickiewicza wydał nową książkę, autorstwa Jerzego A. Maciążka. Książka wyjątkowa, bo ukazuje historię Zawiercia od zupełnie nieznanej strony. Warto przeczytać, o czym traktuje „Pitaval zawierciański”, w tekście poniżej.

 

Książka jest już dostępna w kasie MOK „Centrum” (czynnej od poniedziałku do piątku w godz. 8:00-16:00), w cenie 35 zł – miękka oprawa, 40 zł – twarda oprawa. Dostępna będzie także w formie wysyłki.

W przypadku zamówienia wysyłkowskiego, prosimy o przesłanie wiadomości dot. zamówienia na adres sekretariat@mok.pl, a w treści:

Imię i nazwisko, adres dostawy do domu lub adres/nr paczkomatu, numer telefonu.

Następnie prosimy o dokonanie wpłaty na konto ING Bank Śląski: 38 1050 1591 1000 0008 0065 4790

Koszt pakowania i przesyłki za pośrednictwem InPost do paczkomatu: 15 zł, a koszt pakowania i przesyłki za pośrednictwem InPost pod wskazany adres: 18 zł.

Podsumowując: Twarda oprawa: 55 zł (paczkomat) i 58 zł (adres)

Miękka oprawa: 50 zł (paczkomat) i 53 zł (adres).

 

W razie pytań, prosimy o kontakt mailowy lub w naszych social mediach.

 

Rzecz zaczyna się w 1823 roku od wzmianki o mieszkańcu gminy Blanowice obwinionym o defraudację. I dalej, przez 400 stron, aż do sierpnia 1939 roku śledzimy „ciemne strony” mieszkańców Zawiercia, od zwykłych, pijackich wybryków po brutalne zbrodnie. Czasem zagości uśmiech na naszych twarzach; czasem będziemy wstrząśnięci okrucieństwem sprawców.

 

Jest to już druga pozycja Jerzego A. Maciążka, którą opublikował w ciągu ostatnich 3 lat w ramach „Biblioteki Zawiercia” w serii „Historia”. W 2017 MOK „Centrum” wydał „Historyczne varia z Blanowic”, pierwszą, obszerną monografię tej historycznej miejscowości, obecnie dzielnicy Zawiercia. Maciążek jest historykiem nie tylko z wykształcenia – to dałoby mu warsztat naukowy. Jest zakochany w historii szczególnie Małych Ojczyzn, a to daje mu pasję eksploatatora archiwów, co przynosi niezwykłe efekty. Tak bowiem w opisie dziejów Blanowic, jak i w „Pitavalu...” mamy fascynującą podróż w przeszłość, po ulicach, po miejscach, które dziś zmieniły wygląd, a ongiś mieniły się całą paletą ludzkich losów, czasem bardzo dramatycznych. Dla regionalistów te pozycje książkowe są bardzo bogatym źródłem odniesień przez precyzyjnie przygotowaną bibliografię. Dla czytelników bez owego naukowego zacięcia są lekturą na każdą porę i w dawce, jaką chcemy.

 

To odnosi się szczególnie do „Pitavala...”, obejmującego ponad 100 lat losów zawiercian – można z 1823 roku, po przerzuceniu kilkunastu, czy kilkuset stron, przenieść się w czasy przed II wojną światową. I znów można cofnąć się. „Pitaval...” czyta się (i ogląda, bo bogato jest ilustrowany starymi rycinami) jak stary, rodzinny album. Tyle że na jego kartach rysuje się ciemny, niepokojący, ba, czasem wstydliwy obraz naszych przodków. I tu trzeba uprzedzić czytelników, że nazwiska przytoczone w kilku tysiącach notatek prasowych, protokołach policyjnych i sądowych, dotyczących przestępczych zachowań dawnych zawiercian, to... nazwiska, jakie znamy, to nazwiska naszych rodzin, przyjaciół, znajomych. „Za grzechy przodków nie odpowiadamy” - takie mogłoby być także motto książki Maciążka. Ale poczytać, pomyśleć o kimś nazywającym się, jak my? Warto...

 

Książka Jerzego A. Maciążka, pomijając jej sensacyjną warstwę, ma jeszcze jeden wielki walor.

Pokazuje, jakim przemianom obyczajowym, jaki modom nawet, poddani byli mieszkańcy Ziemi Zawierciańskiej od czasów zaborów w XIX wieku po 1939 rok. To – szczególnie dla osób wyczulonych na polszczyznę – również rzadka okazja, by w jednym, zwartym tomie, śledzić losy już nie przestępców, bandytów, złodziei, oszustów, lecz także ewolucję języka, jaki opisywano „wyczyny” owych osobników. Może śmieszyć notatka o kradzieży cukru ze sklepu kolonialnego. Przecież dziś kradnie się miliardy... Takie czasy. A Maciążek pokazał, że „tempora mutantur”, choć bezpiecznie zatrzymał się na roku 1939. Panie Jerzy, czyżbyśmy stali się aniołami? Czekamy na pańską kolejną książkę, współczesną. Swe kryminalne zagadki ma Los Angeles, ma New York. A Zawiercie...?

 

A.B.

1799

razy

czytano

458/1397

mok.pl

Zdjęcie: Kino
Zdjęcie: Preloader. Zdjęcie: Preloader.

Kino

Zdjęcie: Galeria
Zdjęcie: Preloader. Zdjęcie: Preloader.

Galeria

Zdjęcie: Zajęcia
Zdjęcie: Preloader. Zdjęcie: Preloader.

Zajęcia

Zdjęcie: Wynajem sal
Zdjęcie: Preloader. Zdjęcie: Preloader.

Wynajem sal

Logo serwisu.

Dane

 

Miejski Ośrodek Kultury "Centrum" im Adama Mickiewicza
42-400 Zawiercie
ul. Piastowska 1
woj. śląskie

Logo serwisu.

Kontakt

 

biuro@mok.pl
32 672 28 82

Zdjęcie: Miejski Ośrodek Kultury im. A. Mickiewicza w Zawierciu
Zdjęcie: Preloader. Zdjęcie: Preloader.
Zdjęcie: Miejski Ośrodek Kultury im. A. Mickiewicza w Zawierciu
Zdjęcie: Preloader. Zdjęcie: Preloader.

Do góry

Logo serwisu.

Ukryj moduł.

Wyszukiwarka

Twoja przeglądarka internetowa, bądź system operacyjny, nie wspierają lektora w polskiej wersji językowej.

Zdjęcie:

Zdjęcie:
Formularz kontaktowy

Pytanie do burmistrza

Zgłoś usterkę

Formularz zgłoszenia