Skróty klawiszowe:

Strona wykorzystuje pliki cookies.
Dowiedz się więcej...

biuro@mok.pl

32 672 28 82

Centrum Kulturalnych Spotkań

Aktualności

Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny - Zawiercie 2016 (aktualizacja: 11.08.2016, godz.10:10)

Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny - Zawiercie 2016 (aktualizacja: 11.08.2016, godz.10:10)

Serdecznie zachęcamy wszystkich do wzięcia udziału w wydarzeniach zorganizowanych przez Urząd Miasta w Zawierciu oraz Reprezentacyjny Zespół Pieśni i Tańca „Zawiercie” w ramach Międzynarodowego Festiwalu Folklorystycznego. Festiwal trwał będzie od 24 - 28 sierpnia. Wezmą w nim udział (oprócz RZPiT „Zawiercie”) zespoły z Ukrainy, Włoch i Serbii. 

Na terenie Zawiercia zespoły będzie można oglądać w następujących terminach i miejscach: 25.08.2016 w Kromołowie na kompleksie rekreacyjno-sportowym u źródeł Warty od 19:00-20:00, 26.08.2016 od 15:30 do 17:00 odbędzie się w Zawierciu korowód folklorystyczny, który wyruszy spod fontanny na placu św. Jana Pawła II w stronę Żabek, i z powrotem uda się pod budynek MOK-u. 27.08.2016 zespoły wystąpią w Karlinie w ramach Karlińskiej Biesiady przy zajeździe Biała Skała w godzinach od 11:00 - 12:30.  28.08.2016 o 9:00 będzie można wziąć udział w prezentacji zespołów pod Urzędem Miasta, a następnie o 9:45 udać się z korowodem do Bazyliki pw. św. Apostołów Piotra i Pawła, gdzie odprawiona zostanie Msza święta z udziałem zespołów ludowych. O godzinie 18:00 odbędzie się na parkingu przy Miejskim Ośrodku Kultury koncert główny (w przypadku niekorzystnych warunków atmosferycznych impreza zostanie przeniesiona na salę widowiskową). Wstęp na koncerty jest wolny. O ewentualnych zmianach w harmonogramie będziemy informować na bieżąco.  

Zespoły, które zobaczymy na Międzynarodowym Festiwalu Folklorystycznym w Zawierciu to: 

Reprezentacyjny Zespół Pieśni i Tańca "Zawiercie" - funkcjonuje przy Miejskim Ośrodku Kultury w Zawierciu. Zespół prezentuje bogaty program polskich tańców narodowych – Krakowiaka, Poloneza, Mazura, Kujawiaka z Oberkiem a także tańce i pieśni z regionów: Łowicza, Lublina, Śląska, Rzeszowa, Śląska Cieszyńskiego, Zagłębia, Beskidu Śląskiego, Opoczna oraz Żywca. Zespół współpracuje  m. in. z grupami ze Słowacji, Węgier czy z Włoch. Międzynarodowa Rada Stowarzyszeń Artystycznych, Festiwali i Sztuki Ludowej przyznała zespołowi certyfikat CIOFF. Prowadzony niezmiennie od 1998 roku przez Annę Szymańską. 

Zespół Tańca Ludowego "Kamyanchanka" z Kamieńca Podolskiego został założony w 1959 roku i jedną z najstarszych grup z tego miasta. Od 2007 zespół współpracuje z teatrem ludowym ukraińskiej piosenki "Petrydava", czego rezultatem jest wiele koncertów tematycznych oraz programów folkowo-etnograficznych. Zespół brał udział w międzynarodowych festiwalach na Litwie, Łotwie, w Bułgarii, Estonii, Polsce, we Włoszech, we Francji oraz na Węgrzech. Członkami zespołu są utalentowani młodzi ludzie, uczniowie, studenci, którzy kochają ludową sztukę, muzykę oraz taniec. 

Zespół "I Brianzoli" został założony w 1987 roku, aby kultywować tradycje typowe dla regionu Włoch - Brianza. Jego członkowie są laureatami licznych nagród krajowych, a także zagranicznych. Jako uczestnicy festiwali folklorystycznych na terenie całej Europy, prezentowali swoją bogatą twórczość na Węgrzech, w Niemczech, Francji, Szwajcarii. 40 członków zespołu w swym repertuarze prezentuje m.in. prawie dwugodzinny występ przedstawiający codzienne życie jakie toczyło się w XVII wieku, w regionie skąd pochodzą. Za pomocą śpiewu, tańca i muzyki, wspieranej przez tradycyjny instrument Brianza - firlinfeu, przenoszą widzów w świat sprzed ponad 400 lat. Dzięki swej pasji i wytrwałości grupa zdobyła 1 miejsce na Światowym Festiwalu Folkloru, który odbył się w 2000 roku Winnipeg, w Kanadzie. "I Brianzoli" pokonali wtedy przeszło 130 współzawodniczących zespołów. W 1999 roku dostąpili zaszczytu wzięcia udziału w prywatnej audiencji u papieża Jana Pawła II.

Stowarzyszenie Folklorystyczne "Dukati" Čačak zrzesza środowiska artystyczne, zespoły ludowe oraz chrupy chóralne Serbii, które na zasadach wolontaryjnych kultywują tradycję swojego kraju. Celem działalności jest zachowanie w pamięci ludowych zwyczajów, sztuki, piosenek Serbów oraz innych południowo słowiańskich narodowości. W ramach swojej działalności Stowarzyszenie w ciągu lat zorganizowało wiele różnych wydarzeń zarówno w Serbii, jak i poza granicami na zasadach niekomercyjnych. Zespół Ludowy Prijepole jest jednym z tych zespołów, które współpracują ze Stowarzyszeniem. Zespół został założony w 2005 roku i w ciągu tych lat wypracował repertuar składający się z szesnastu choreografii, pokazujących różnorodność temperamentów i zwyczajów ludzi z różnych części Serbii - Serbów, muzułmanów, Wołochów, Romów. Od 2006 roku zespół wziął udział w wielu festiwalach krajowych, o od 2009 roku z powodzeniem uczestniczył w festiwalach w Bułgarii, Szwajcarii, Włoszech, Chorwacji, Bośni i Hercegownie, Macedonie oraz w Turcji. Zespół liczy obecnie stu członków. 

4996

razy

czytano

1296/1398

mok.pl

Zdjęcie: Kino
Zdjęcie: Preloader. Zdjęcie: Preloader.

Kino

Zdjęcie: Galeria
Zdjęcie: Preloader. Zdjęcie: Preloader.

Galeria

Zdjęcie: Zajęcia
Zdjęcie: Preloader. Zdjęcie: Preloader.

Zajęcia

Zdjęcie: Wynajem sal
Zdjęcie: Preloader. Zdjęcie: Preloader.

Wynajem sal

Logo serwisu.

Dane

 

Miejski Ośrodek Kultury "Centrum" im Adama Mickiewicza
42-400 Zawiercie
ul. Piastowska 1
woj. śląskie

Logo serwisu.

Kontakt

 

biuro@mok.pl
32 672 28 82

Zdjęcie: Miejski Ośrodek Kultury im. A. Mickiewicza w Zawierciu
Zdjęcie: Preloader. Zdjęcie: Preloader.
Zdjęcie: Miejski Ośrodek Kultury im. A. Mickiewicza w Zawierciu
Zdjęcie: Preloader. Zdjęcie: Preloader.

Do góry

Logo serwisu.

Ukryj moduł.

Wyszukiwarka

Twoja przeglądarka internetowa, bądź system operacyjny, nie wspierają lektora w polskiej wersji językowej.

Zdjęcie:

Zdjęcie:

Zdjęcie:

Zdjęcie:

Zdjęcie:

Zdjęcie:

Zdjęcie:

Zdjęcie:

Zdjęcie:

Zdjęcie:

Zdjęcie:

Zdjęcie:
Formularz kontaktowy

Pytanie do burmistrza

Zgłoś usterkę

Formularz zgłoszenia