Skróty klawiszowe:

Archiwum Aktualności
Polecamy

Koncert finałowy I Międzynarodowych Spotkań Folklorystycznych

Strona główna » Aktualności » Koncert finałowy I Międzynarodowych Spotkań Folklorystycznych

I Międzynarodowe Spotkania Folklorystyczne dobiegły końca. Na koncercie finałowym, na który przybyła znaczna ilość mieszkańców, zespoły uczestniczące w festiwalu dały z siebie wszystko i zaprezentowały to, co mają w swoim repertuarze najlepszego.

Zespoły folklorystyczne rankiem uczestniczyły w mszy świętej, którą odprawił w bazylice mniejszej pw. św. Apostołów Piotra i Pawła proboszcz ks. prałat Andrzej Przybylski. Swoim kolorytem, pięknym śpiewem, strojami i wielokulturowością zespoły ludowe ubarwiły uroczyste nabożeństwo.

Koncert rozpoczął się na terenie Ośrodka Sportu i Rekreacji o godzinie 18:00. Jako pierwszy zaprezentował się włoski zespół I Brianzoli z partnerskiego miasta Ponte Lambro, który miło zaskoczył publiczność wykonaniem na tradycyjnych instrumentach firlinfeu z regionu Brianza hymnów Polski, Włoch i Unii Europejskiej. Kolejno na scenie tańczyli i śpiewali gospodarze festiwalu – Reprezentacyjny Zespół Pieśni i Tańca „Zawiercie”, którzy zachwycali publiczność strojami, tańcem i śpiewem odzwierciedlającym bogactwo i urok polskiego folkloru. Pokazy zespołów z Serbii i Ukrainy cechowały się natomiast bardzo dużym dynamizmem. Obydwa zespoły dały prawdziwy popis ruchowej synchronizacji i solidnego, fizycznego przygotowania. Prawdziwą niespodzianką, dotychczas nigdzie podczas festiwalu nieprezentowaną, był pokaz międzynarodowego Krakowiaka, kiedy to wszystkie uczestniczące w festiwalu zespoły zatańczyły razem polski narodowy taniec. Tym oto miłym akcentem artyści ukoronowali i zwieńczyli koncert finałowy I edycji Międzynarodowych Spotkań Folklorystycznych w Zawierciu. Ze słów wypowiadanych przez organizatorów i przedstawicieli zawierciańskiego samorządu po zakończeniu koncertu można wywnioskować, że jest to początek nowej, kulturalnej tradycji w naszym mieście, a już w przyszłym roku odbędzie się druga edycja bardzo dobrze przyjętego przez mieszkańców festiwalu.

Tekst: Kamil Pietrzyk
Zdjęcia: Kamil Pietrzyk

poprzednia strona |1|2| z   2 następna|ostatnia

czytano: 3885 razy

autor: mok.pl

data dodania: 2016-08-29 11:08:18

Partnerzy
  • Sieć Kin Studyjnych
  • Let's Rock

Miejski Ośrodek Kultury - Centrum im. Adama Mickiewicza
ul. Piastowska 1, 42-400 Zawiercie

tel.: 32 67 228 82
e-mail: sekretariat@mok.pl

  • IMG_1914
  • IMG_1911
  • IMG_1901
  • IMG_1898
Deklaracja dostępności
Serwis internetowy Miejskiego Ośrodka Kultury im. A. Mickiewicza w Zawierciu.
Poleć stronę
Wypełnij formularz polecający nasz serwis
Zapytanie
Wypełnij formularz kontaktowy
Wersja mobilna
Facebook