Skróty klawiszowe:

Strona wykorzystuje pliki cookies.
Dowiedz się więcej...

biuro@mok.pl

32 672 28 82

Centrum Kulturalnych Spotkań

Aktualności

Wystawa ilustracji - "Baśnie, bajki, opowieści"

Wystawa ilustracji - "Baśnie, bajki, opowieści"

"Bajki, baśnie, opowieści - wystawa ilustracji Aleksandry Kucharskiej-Cybuch"

Aleksandra Kucharska-Cybuch jest absolwentką Wydziału Scenografii Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie.  

Kształciła się u takich mistrzów Scenografii jak Lidia i Jerzy Skarżyńscy, Wojciech Krakowski i Kazimierz Wiśniak.Zajmuje się rysunkiem, ilustracją, grafiką oraz scenografią teatralną. Wielokrotnie brała udział w wystawach zbiorowych w Polsce i za granicą, między innymi w Słowackim Instytucie i Galerii Bellotto w Warszawie (2004) i Humlebaek w Danii.

Indywidualnie prezentowałą swoje prace w Ambasadzie Polskiej w Amsterdamie oraz w Maastricht w Holandii, w Polskim Instytucie w Bratysławie (2003), w Galerii w Krzeszowicach, również w galerii w Pałacu Vauxhall - Centrum kultury i sportu w Krzeszowicach ( 2020 ), w Bibliotece Narodowej w Warszawie, przy okazji promocji książki "Dziadek do orzechów i król myszy" E.T.A. Hoffmanna, na Międzynarodowych Targach książki w Krakowie (2014), Galerii Bona, oraz w Instytucie Goethego W Krakowie. KIlkakrotnie brała udział w Międzynarodowym Biennale Ilustracji w Bratysłwie (BIB) i została tam wyróżniona zaproszeniem na pokonkursową wystawę do Japonii. Ostatnio wzięła udział w jubileuszowej edycji BIB w 2015 roku.

Zilustrowała ponad 70 książek dla dzieci: 10 tomową serię książek księdza J. Twardowskiego, liczne wydania baśni H.CH. Andersena, braci Grimm i CH. Perraulta, a takżę " Opowieść wigilijną" Ch. Dickensa, "Dziadka do orzechów", "Tajemnicze dziecko" i "Złoty garnek" E.T.A. Hoffmanna (wydawnictwo Media Rodzina), serię "Opowieści kredensowych" o myszkach autorstwa Katarzyny Kozubskiej (wydawnictwo Ezop), książki Agnieszki Tyszki , między innymi - " Koronkowe historie", "Bajkowe Lulanki", czy "O czym pada śnieg" oraz kultową serię powieści grozy dla młodych czytelników - "Lewis Barnavelt na tropie tajemnic" (wydawnictwo Mamania). Jest też autorką wielu okładek, między innymi do dużej serii książek J.L. Borgesa i M. Bułchakowa ( Prószynski i S-Ka) czy "Ani z Zielonego Wzgórza" L.M. Montgomery. Współpracuje i współpracowała z wieloma wydawnictwami w Polsce: Media Rodzina, Prószynski i S-ka, Ezop, Bajka, Akapit Press, Albus, Mamania, Wydawnictwo Literackie, Greg, Bis i inne.

Jako scenograf teatralny współpracowała z Teatrem im. Wojciecha Bogusławskiegp w Kaliszu, Teatrem im. Węgierki w Białymstoku, Narodowym Starym Teatrem im. Heleny Modrzejewskiej i Teatrem Groteska w Krakowie oraz z Telewizją Katowice.

 

Fragment tekstu Macieja Szybista z katalogu towarzyszącego wystawie artystki w Instytucie Polskim w Bratysławie w 2003 roku:

Obrazy te mają (...) niezwyklą właściwość: otóż funkcjonując w masowej komunikacji zachowują właściwość osobistej, spersonalizowanej wypowiedzi lirycznej, co jest cechą przekazu elitarnego i prawdziwie twórczego dzieła sztuki wysokiej. To niezwykła i niespotykana w kulturze masowej właściwość, tym bardziej, że nie jest ona osiągana przez autorkę przy pomocy jakichś licencji formalnych, takich jak deformacja, formalizm kompozycyjny itp. Jej obrazy książkowe spełniają wszelkie wymogi ilustracji dziecięcej nie zrywając (a nawet przeciwnie) z osobistą i serio traktowaną wypowiedzią artystyczną artystki.

 

Otwarcie wystawy 13 czerwca 2024 r godz. 12:00 

"Galeria Czarna" MOK Zawiercie

(I Piętro)

Wystawę będzie można oglądać do 11 lipca 2024 r.

- ZAPRASZAMY -

224

razy

czytano

2/1418

mok.pl

Zdjęcie: Kino
Zdjęcie: Preloader. Zdjęcie: Preloader.

Kino

Zdjęcie: Galeria
Zdjęcie: Preloader. Zdjęcie: Preloader.

Galeria

Zdjęcie: Zajęcia
Zdjęcie: Preloader. Zdjęcie: Preloader.

Zajęcia

Zdjęcie: Wynajem sal
Zdjęcie: Preloader. Zdjęcie: Preloader.

Wynajem sal

Logo serwisu.

Dane

 

Miejski Ośrodek Kultury "Centrum" im Adama Mickiewicza
42-400 Zawiercie
ul. Piastowska 1
woj. śląskie

Logo serwisu.

Kontakt

 

biuro@mok.pl
32 672 28 82

Zdjęcie: Miejski Ośrodek Kultury im. A. Mickiewicza w Zawierciu
Zdjęcie: Preloader. Zdjęcie: Preloader.
Zdjęcie: Miejski Ośrodek Kultury im. A. Mickiewicza w Zawierciu
Zdjęcie: Preloader. Zdjęcie: Preloader.

Do góry

Logo serwisu.

Ukryj moduł.

Wyszukiwarka

Twoja przeglądarka internetowa, bądź system operacyjny, nie wspierają lektora w polskiej wersji językowej.

Zdjęcie:
Formularz kontaktowy

Pytanie do burmistrza

Zgłoś usterkę

Formularz zgłoszenia