
mok.pl
29 maja - 4 czerwca
Więcej
Przejdź do menu głównego.
Przejdź do treści.
Przejdź do wyszukiwarki.
Uruchom wysoki kontrast.
Uruchom wersję tekstową.
Skróty klawiszowe:
Strona wykorzystuje pliki cookies.
Dowiedz się więcej...
Wysoki kontrast.
Wysoki kontrast.
Oficjalna strona internetowa Miejskiego Ośrodka Kultury w Zawierciu. Strona wyposażona w automatycznego lektora treści. Usługa lektora dostępna jest z poziomu poszczególnych podstron.
Mottem III Kongresu Seniorów Ziemi Zawierciańskiej, który odbył się tradycyjnie w budynku Miejskiego Ośrodku Kultury „Centrum”, ponownie było hasło: „Starzejemy się w dobrym stylu”. Przez cały czas trwania Kongresu można było skorzystać ze stoisk oferujących badania oraz porady medyczne.
Kongres zainaugurowali prezes UTW w Łazach Krystyna Męcik oraz prezes zawierciańskiego UTW Jan Gwizd, którzy przywitali przybyłych gości i organizatorów. Nim rozpoczęły się wykłady, panel dyskusyjny i poszczególne prelekcję w dobry humor wprawiły widownie panie z Kabaretu 50+ z UTW Łazy, które w humorystyczny sposób ukazały objawy towarzyszące starości oraz patologie szpitalnictwa w Polsce.
Po występie kabaretu uczestnicy wysłuchali wykładu Marka Pilcha „Czy i jak można opóźnić starość?”, w którym prelegent opowiadał swoją historię związaną z późnym rozpoczęciem aktywnego trybu życia. Dzięki wytrwałości, właściwemu odżywianiu i systematycznej aktywności ruchowej udało mu się schudnąć trzydzieści kilogramów oraz uzyskać znakomitą formę pozwalającą na bieganie i sukcesy w maratonach.
Kolejnym punktem programu był panel dyskusyjny, w którym wzięli udział: prezydent Zawiercia Witold Grim, Agnieszka Wołczenko z Jurajsko-Śląskiego Stowarzyszenia Dom Europejski, Marzena Ślężyńska z AWF w Katowicach, profesor Jan Ślężyński z AWF Katowice, Rafał Kita ze Spółdzielni Socjalnej Potrzebowo oraz właściciel biura turystycznego Maciej Szawel. Każdy z panelistów otrzymywał jedno konkretne pytanie, na które odpowiadał pięć minut. Witold Grim odpowiadał o polityce senioralnej w Zawierciu. Prezydent, chwaląc działalność zawierciańskiego UTW oraz zaktywizowanie rekreacji ruchowej u seniorów, przytoczył zdanie profesora Zbigniewa Religi: „Przed zawałem uciekaj na własnych nogach”.
Pozostali paneliści również odpowiadali na pytania związane ze zdrowiem. Agnieszka Wołczenko mówiła o tym, jak powinna wyglądać opieka kardiologiczna w naszym regionie. Marzena Ślężyńska opowiadała o przebiegu rehabilitacji osób po udarze mózgu. Jan Ślężyński – profesor senior AWF Katowice mówił o aktywnościach fizycznych zalecanych osobom starszym, a także opowiadał o swojej godnej pozazdroszczenia kondycji, bowiem osiemdziesięciopięcioletni profesor systematycznie pływa i jeździ na rolkach. Rafał Kita opowiadał o działalności Spółdzielni Socjalnej Potrzebowo oraz o tym, w jaki sposób ta instytucja pomaga seniorom. Ostatnim prelegentem był Maciej Szawel, który mówił o atrakcjach zdrowotnych, jakie oferuje turystom Grecja w rejonie Riwiery Olimpijskiej.
Uczestnicy kongresu mieli ponadto możliwość wysłuchania następujących wykładów: „Ćwiczenia Psychofizyczne Jogi i ich wpływ na profilaktykę chorób sercowo-naczyniowych. Ćwicz Jogę i zakoleguj się ze swoim sercem” Anny Bieniec, „Lepszy słuch kluczem do komfortowego życia” Anny Żołny, „Aktywność bez przeszkód – profilaktyka zdrowotna dla osób 50+” Marty Woźniak, „Rola diety w zachowaniu równowagi kwasowo-zasadowej – fakty i mity” Marzeny Rojek.
Organizatorami III Kongresu Zdrowia Seniorów Ziemi Zawierciańskiej byli: Fundacja Centrum Inicjatyw Lokalnych, Uniwersytet Trzeciego Wieku w Łazach, Powiatowa Rada Seniorów oraz Zawierciański Uniwersytet Trzeciego Wieku.
Kongres prowadził redaktor Patryk Drabek z „Dziennika Zachodniego”.
Tekst i zdjęcia: Kamil Pietrzyk
Dane
Miejski Ośrodek Kultury "Centrum" im Adama Mickiewicza
42-400 Zawiercie
ul. Piastowska 1
woj. śląskie
Do góry
Wyszukiwarka
Twoja przeglądarka internetowa, bądź system operacyjny, nie wspierają lektora w polskiej wersji językowej.