
mok.pl
Zawierciański Sylwester
Więcej
Przejdź do menu głównego.
Przejdź do treści.
Przejdź do wyszukiwarki.
Uruchom wysoki kontrast.
Uruchom wersję tekstową.
Skróty klawiszowe:
Strona wykorzystuje pliki cookies.
Dowiedz się więcej...
Wysoki kontrast.
Wysoki kontrast.
Oficjalna strona internetowa Miejskiego Ośrodka Kultury w Zawierciu. Strona wyposażona w automatycznego lektora treści. Usługa lektora dostępna jest z poziomu poszczególnych podstron.
Z okazji dziewięćdziesiątej ósmej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości w Zawierciu odbyły się tradycyjne uroczystości upamiętniające datę przekazania przez Radę Regencyjną władzy nad wojskiem polskim Józefowi Piłsudskiemu.
Tegoroczne uroczystości Święta Niepodległości zainaugurowane zostały przemarszem Jurajskiego Szwadronu Kawalerii im. Króla Jana III Sobieskiego ulicami Myśliwską, Podmiejską, 11 Listopada, Kościuszki, 3 Maja, Al. Sikorskiego i Daszyńskiego. O godzinie 10.30 odbyła się uroczysta msza święta w intencji Ojczyzny w kościele pw. Najświętszej Marii Panny. O oprawę muzyczną liturgii zadbał chór Capella Vartiensis pod dyrekcją Barbary Czajkowskiej i Leopolda Stawarza. Homilię wygłosił ks. prałat dr Andrzej Przybylski, proboszcz bazyliki mniejszej pw. św. Apostołów Piotra i Pawła w Zawierciu, który podkreślał znaczenie chrześcijaństwa dla historii Polski oraz jej obecnych dziejów, a następnie mówił, w nawiązaniu do eseju Aleksandra Sołżenicyna, o istocie wolności oraz o odchodzeniu współczesnej Europy od chrześcijańskich fundamentów cywilizacyjnych.
„My Polacy ciągle tego doświadczamy, że kiedy oddalamy się od Boga, to szybko tracimy wolność, a zniewoleni – zaczynamy padać przed Bogiem na kolana i chronić się w kościołach, zbieramy siły do odzyskania wolności” - podkreślał ksiądz Andrzej Przybylski, oddając następnie hołd wszystkim, którzy poświęcili życie dla Polski – w tym Żołnierzom Wyklętym i zakatowanej przez funkcjonariuszy UB Danucie „Ince” Śledzikównie. Duchowny w swojej homilii odniósł się z uznaniem do coraz odważniej i śmielej manifestowanej postawie patriotycznej wśród młodych Polaków, którzy nie kryją się z wartościami chrześcijańskimi i umiłowaniem własnego kraju -„Polska potrzebuje bohaterów, bo wolność przychodzi dzięki bohaterom, a niewola przychodzi dzięki tchórzom i sprzedawczykom”.
Dalsze uroczystości odbywały się na cmentarzu przy Pomniku Niepodległości, przy którym przedstawiciele władz, instytucji publicznych (w tym Miejskiego Ośrodka Kultury „Centrum”) i innych organizacji składali kwiaty i oddawali hołd poległym o wolność i niepodległość Polski. Apel Poległych odczytał asp.szt. Tomasz Dyńka z Powiatowej Komendy Policji w Zawierciu, natomiast modlitwę w intencji tych, którzy oddali życie za Ojczyznę odmówił ks. prałat Kazimierz Bednarski. Uwzględnione w programie uroczystości były także utwory muzyczne zaśpiewane przez Alicję Padulę („Być może” Anny German i „To co mam” Anny Jantar”) oraz „Pytasz mnie” Andrzeja Rosiewicza wykonane przez Wiktorię i Julię Szlachta.
Tekst i zdjęcia: Kamil Pietrzyk
Dane
Miejski Ośrodek Kultury "Centrum" im Adama Mickiewicza
42-400 Zawiercie
ul. Piastowska 1
woj. śląskie
Do góry
Wyszukiwarka
Twoja przeglądarka internetowa, bądź system operacyjny, nie wspierają lektora w polskiej wersji językowej.