Skróty klawiszowe:

Archiwum Aktualności
Polecamy

artSALON ZAWartE: Po co nam kultura?

Strona główna » Aktualności » artSALON ZAWartE: Po co nam kultura?

W czwartek 24 listopada w dolnej galerii Miejskiego Ośrodka Kultury „Centrum” odbyło się pierwsze spotkanie zorganizowane w ramach artSALON-u ZAWartE. Następne spotkanie kawiarni artystycznej artSALON ZAWartE odbędzie się w styczniu.  

Ideą salonu artystycznego jest organizacja spotkań z ludźmi ze świata kultury: sztuk plastycznych, literatury, filmu czy muzyki i debatowanie nad kondycją kultury w XXI wieku. Gościem pierwszego spotkania był znany zawierciański pisarz, publicysta i gawędziarz Bogdan Dworak, który w swoim wystąpieniu rozważał znaczenie sztuki, kultury wyższej w dzisiejszym świecie i używanym języku. W tym celu prelegent odwoływał się do nie tylko do swojej bogatej wiedzy historycznej, osobistych wspomnień, ale i do źródeł naukowych: słowników języka polskiego, także do utworów literackich z czasów współczesnych, jak i najnowszych.

Polską kulturę tworzyły, jak podkreślał Bogdan Dworak, dwie grupy społeczne – szlachta i chłopstwo, przy czym kultura ludowa, chłopska nie jest bynajmniej mniej ważna od szlacheckiej – czasami, w pewnych przypadkach była nawet ważniejsza: „Gdyby nie muzyka ludowa, to czy Chopin tworzyłby tak genialne mazurki i oberki?” pytał retorycznie Bogdan Dworak udowadniając zebranym, jak istotną wagę ma kultura ludowa w Zawierciu oraz innych miastach Zagłębia Dąbrowskiego, ponieważ ludzie, którzy osiedlili się w naszym regionie w wyniku jego industrializacji na przełomie XIX i XX wieku, przybyli z terenów wiejskich, a co za tym idzie – przywieźli ze sobą ludowe powiedzonka, przyśpiewki, które w niektórych domach przetrwały nawet do czasów współczesnych. Niektórzy ludzie jednak zdecydowali się zerwać ze swoją tradycją. „Człowiek wykorzeniony, zrywający z tą swoją kulturą, nie zawsze wchłonie tę kulturę najwyższą, i to są całe komplikacje tak zwanej „kultury współczesnej” - mówił Bogdan Dworak, aby następnie przejść do rozważań nad kulturą masową.

Kultura jest – jak mówił prelegent - jedna dla wszystkich: i ta masowa, i ta elitarna. Odbiorców kultury elitarnej jest w każdym społeczeństwie do 10%, ale to nie znaczy, że masowa ma być czymś o wiele uboższym. Bogdan Dworak odwołał się przy tym do tegorocznego werdyktu Akademii Sztokholmskiej, która przyznała Nagrodę Nobla w kategorii literatury śpiewającemu poecie - Bobowi Dylanowi. „Jego utwory literackie nie są odkrywcze w jakiś sposób. Ktoś wykształcony, znający literaturę starożytną, średniowieczną, współczesną, wie, że Dylan nie odkrył świata na nowo, jak stara się to zrobić każdy artysta, myśliciel z najwyższej półki, ale okazuje się, że to o czym on śpiewa, jest potrzebne ludziom”.

Licznie przybyli widzowie mogli ponadto podziwiać rysunki znanego satyryka Andrzeja Mleczki, karykatury niektórych uczestników spotkania autorstwa Rafała Ciszewskiego oraz posłuchać tematów filmowych w wykonaniu pianisty Michała Rusa.

 

czytano: 879 razy

autor: mok.pl

data dodania: 2016-11-25 12:42:19

Partnerzy
  • Sieć Kin Studyjnych
  • Let's Rock

Miejski Ośrodek Kultury - Centrum im. Adama Mickiewicza
ul. Piastowska 1, 42-400 Zawiercie

tel.: 32 67 228 82
e-mail: sekretariat@mok.pl

  • IMG_1914
  • IMG_1911
  • IMG_1901
  • IMG_1898
Tagi:
Deklaracja dostępności
Serwis internetowy Miejskiego Ośrodka Kultury im. A. Mickiewicza w Zawierciu.
Poleć stronę
Wypełnij formularz polecający nasz serwis
Zapytanie
Wypełnij formularz kontaktowy
Wersja mobilna
Facebook