Skróty klawiszowe:

Archiwum Aktualności
Polecamy
 • FILM: "Rodzina Addamsów ... U Addamsów daje o sobie znać konflikt pokoleń. Etap buntu nie omija dorastających Wednesday i Pugsleya. Choć Addamsowie niekoniecznie wpisują się w model tradycyjnej rodziny, nawet ... CZYTAJ DALEJ
 • Noc Horrorów i filmowy ... FILMOWY WEEKEND W KINIE MOK ZAWIERCIE   NOC HORRORÓW 2021   Zapraszamy na specjalne seanse filmowe, w Kinie Miejskiego Ośrodka Kultury w Zawierciu.   ... CZYTAJ DALEJ
 • Inauguracja roku ... Dziś, 12 października, w sali widowiskowej Miejskiego Ośrodka Kultury w Zawierciu, odbyła się oficjalna inauguracja roku akademickiego 2021/2022 Zawierciańskiego Uniwersytetu ... CZYTAJ DALEJ
 • Za nami 2. Festiwal Wiesława ... Za nami 2. Festiwal Wiesława Ochmana w Zawierciu. Zobaczcie krótkie podsumowanie i obszerną fotorelację. Pierwszy dzień Festiwalu to Gala Otwarcia i koncert "Melodie Mozarta w Karierze ... CZYTAJ DALEJ
 • Spektakle komediowe ... Serdecznie zapraszamy na spektakle teatralne w nowym sezonie artystycznym 2021/2022 w Miejskim Ośrodku Kultury w Zawierciu. Szczegóły znajdziecie poniżej. Bilety można zakupić online ... CZYTAJ DALEJ

HISTORIA w tle i historia jednej wystawy

Strona główna » Aktualności » HISTORIA w tle i historia jednej wystawy

Rok 2018 stał pod znakiem obchodów 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Nic zatem dziwnego, że także szczekocińskie Stowarzyszenie „Pracownia Akwarela”, założone i prowadzone przez Urszulę Pytlarską, przystąpiło do projektu „Malujemy NIEPODLEGŁĄ”, zapraszając do niego artystów z Powiatu Zawierciańskiego, w tym z Klubu Ludzi Twórczo Zakręconych z Zawiercia, a moderację warsztatów powierzyło malarce rodem z Zawiercia, teraz związanej z Fundacją „Stara Szkoła” w Ryczowie – Dorocie Supkowskiej. Efekt warsztatów to zestaw interesujących pejzaży, triumf szlachetnego malarstwa krajobrazowego nad pokusą uhonorowania nawet tak wielkiej rocznicy w manierze nadętego patosu.

I ta właśnie malarska „baza” stała się podstawą ekspozycji pt. „Bliskie sercu. Szlakiem artystycznych poszukiwań”, której wernisaż odbył się w piątek, 10 maja, w Galerii Sztuki ZAWartE Miejskiego Ośrodka Kultury „Centrum” w Zawierciu. Wielka, rocznicowa HSTORIA została pokazana w sekwencji płócien, malowanych różnymi technikami i ewokującymi skojarzenia z wieloma kierunkami artystycznymi, które zdominowały sztukę światową i polską XX wieku: od łagodnego abstrakcjonizmu, przez postimpresjonizm, koloryzm, po rodzaj postrealizmu. W każdym jednak przypadku autorom udało się uniknąć prostych nawiązań, ocierających się o kopiowanie stylu mistrzów każdego z tych kierunków; przeciwnie, indywidualność autorów przejawiała się w niepowtarzalnym ruchu ręki prowadzącej pędzel, rozprowadzający farbę. A na płótnach motywy „bliskie sercu” - pola i lasy, stare dworki i kapliczki, rozległe równiny i strzeliste góry. To niemi świadkowie wielkiej HISTORII.

A teraz słowo o (małej) historii tej ekspozycji... Już na etapie układania jej scenariusza oczywistym było, że warto powarsztatowy plon uzupełnić o dzieła – tak wcześniej, jak i później powstałe – uczestników projektu „Pracowni Akwarela”, po to, by pokazać szerszą paletę plastycznych umiejętności i tematycznych inspiracji tych kilkunastu artystów. A wszystkie spełniają kryterium zawarte (określenie nieprzypadkowo użyte w tym miejscu dla wystawy w MOK-owskiej galerii) dla ekspozycji „bliskie sercu”. O ile temat warsztatów precyzyjnie określał dominujące motywy płócien, tworzonych w ramach projektu, o tyle te osobiste suplementy nie mają żadnych ograniczeń ani technicznych, ani też tematycznych. Dzięki temu na wystawie pokazanych zostało kilka malarskich „debiutów” (np. kompozycje Agnieszki Kozakiewicz, Joanny Spyry-Kwiecień, Karoliny Wilk – wszystkie z Zawiercia), które dotąd spoczywały w domowych zbiorach, a które doskonale wpisały się, wręcz wmalowały się w całość, składającą się z dzieł dużo wcześniej datowanych. Klasą samą dla siebie był spójny zestaw kilkunastu obrazów Marii Fabjańskiej ze Szczekocin, artystki malującej od ponad 30 lat i zawsze – nie tylko w 2018 roku (sic!) – motywy rodzime, właśnie te „bliskie sercu”. Tu dygresja: w sierpniu 2009 roku na wystawie pt. „Miary świata” w Galerii ZAWartE artystka zaprezentowała 70 swoich obrazów, a wernisaż towarzyszył Dożynkom Powiatowym, których gospodarzem było Zawiercie. Wyraźnie techniką twórczą i tematem (kobieta w portrecie i akcie) wyróżniały się wycinankarskie prace Grzegorza Dudały ze Szczekocin, czarno-białe dziełka (format +/-A40), raz sprowadzone do szlachetnego, czystego konturu, innym razem wkomponowane w ornament, przywodzący na myśl porównania do secesji. Uczta dla oka i podziw dla precyzji warsztatowej autora.

Na wernisaż przybyli Przemysław Baranowski – dyrektor Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury i Sportu w Szczekocinach, Teresa Niechciał – szczekocińska radna, przewodnicząca Komisji Kultury, Kabaret „Arabeska” - Stowarzyszenia zwykłego, działającego przy MGOKiS ze swoim przedstawicielem Marią Gierczycką oraz Czesław Orliński – prezes Towarzystwa Kulturalnego im. Tadeusza Kościuszki w Szczekocinach. „Arabeska” teatralnie wyrecytowała specjalną laudację dla autorów wystawy, którzy zostali także uhonorowani okolicznościowymi dyplomami, wręczonymi przez Urszulę Pytlarska, przedstawiciela Stowarzyszenia „Pracownia Akwarela” oraz dyrektora Baranowskiego. Natomiast Czesław Orliński w imieniu Towarzystwa Kościuszkowskiego wręczył artystom wydawnictwo z okazji 25-lecia działalności tej zasłużonej organizacji, skupiającej regionalistów, miłośników rodzimej tradycji historycznej. Pamiątkowe wydawnictwo w imieniu władz miejskich Zawiercia odebrał także Andrzej Danecki – dyrektor MOK „Centrum” w Zawierciu, radny Powiatu Zawierciańskiego.

Red.

 

Twórcy, których prace znalazły się na wystawie:

Paweł Chmielewski – emerytowany nauczyciel Zespołu Szkół w Szczekocinach, działacz sportowy, członek Stowarzyszenia „Pracownia Akwarela”.

Jolanta Czernek - instruktor zajęć plastycznych i artystycznych w MOK „Centrum” w Zawierciu; założycielka Klubu Ludzi Twórczo Zakręconych; zajmuje się rękodziełem artystycznym; maluje, szyje patchworki - obrazy.

Grzegorz Dudała – instruktor MGOKiS w Szczekocinach; wycinankarz, malarz i poeta; członek Stowarzyszenia „Pracownia Akwarela”.

Zofia Fabjańska – uznana malarka ze Szczekocin, prezentująca swoje prace na licznych wystawach w całej Polsce; członek Stowarzyszenia „Pracownia Akwarela”.

Urszula Kowalczyk – nauczyciel plastyki; członek Stowarzyszenia „Pracownia Akwarela”.

Agnieszka Kozakiewicz - od lat zajmuje się zdobieniem w technice decoupage, tworzy również w innych technikach plastycznych; działa czynnie w Klubie Ludzi Twórczo Zakręconych.

Wanda Michalska - „Twórczo Zakręcona”; od 1989 r. maluje głównie farbami olejnymi - malarstwo sztalugowe - pejzaże, martwa natura kwiaty oraz suche pastele; jej prace znajdują się w prywatnych zbiorach w wielu miastach w kraju oraz za granicą, głównie USA.

Magdalena Polkowska-Sacharz – młoda mama, miłośniczka malarstwa; członek Stowarzyszenia „Pracownia Akwarela”.

Urszula Pytlarska – starszy instruktor plastyki w Miejsko-Gminnym Ośrodku Kultury i Sportu w Szczekocinach oraz Przedstawiciel Stowarzyszenia „Pracownia Akwarela”, działającego przy MGOKiS w Szczekocinach.

Teresa Sojko – emerytka, pasjonatka zdrowej kuchni; członek Stowarzyszenia „Pracownia Akwarela”.

Joanna Spyra-Kwiecień - z zawodu ceramik, w szufladzie trzyma wciąż nieobroniony dyplom z grafiki warsztatowej; w życiu prywatnym mama na pełny etat; zzyje maskotki, dekoracje do domu, ozdoby świąteczne; należy do Klubu Ludzi Twórczo Zakręconych.

Dorota Supkowska – malarka, animatorka Warsztatów „Malujemy Niepodległą”; prezes Fundacji „Stara Szkoła” w Podzamczu.

Karolina Wilk - instruktor plastyki oraz Klubu Ludzi Twórczo Zakręconych Miejskiego Ośrodka Kultury „Centrum” w Zawierciu; pedagog, arteterapeuta, studentka Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie; dla przyjemności zajmuje się ceramiką i malarstwem.

Anna Wójcik – instruktor MGOKiS w Szczekocinach; członek Stowarzyszenia „Pracownia Akwarela”.

 

czytano: 661 razy

autor: mok.pl

data dodania: 2019-05-14 13:00:42

Partnerzy
 • Sieć Kin Studyjnych
 • Let's Rock

Miejski Ośrodek Kultury - Centrum im. Adama Mickiewicza
ul. Piastowska 1, 42-400 Zawiercie

tel.: 32 67 228 82
e-mail: sekretariat@mok.pl

 • IMG_1914
 • IMG_1911
 • IMG_1901
 • IMG_1898
Deklaracja dostępności
Serwis internetowy Miejskiego Ośrodka Kultury im. A. Mickiewicza w Zawierciu.
Poleć stronę
Wypełnij formularz polecający nasz serwis
Zapytanie
Wypełnij formularz kontaktowy
Wersja mobilna
Facebook