Skróty klawiszowe:

Archiwum Aktualności
Polecamy
 • Kino MOK: PROCEDER   PROCEDER Żyj aż do bólu   30.11 - 21:00 20.12 - 21:00 (XXIV PPFF) 21-22.12 - 21:00   CENNIK ... CZYTAJ DALEJ
 • Grand Prix XXIV ... Młodzieżowy Kameralny Chór Tutti odniósł kolejny sukces, tym razem zdobył Grand Prix XXIV Wojewódzkiego Festiwalu Pieśni Patriotycznej, który odbywał się w Miejskim ... CZYTAJ DALEJ
 • SZCZELINY SENSU – głębia ... Aleksandra Szlęk w tym roku ukończyła Akademię Sztuk Pięknych w Katowicach. Zrobiła dyplom na kierunku grafika warsztatowa. Napisała rozprawę magisterską pt. „Melancholia jako ... CZYTAJ DALEJ
 • FOTOGRAFIA DZIKIEJ PRZYRODY Wystawę tworzy 70 zdjęć, wybranych z wystaw będących wynikiem konkursu fotograficznego Wildlife Photographer of the Year w latach 2002 - 18, organizowanego corocznie, od 1965 r., ... CZYTAJ DALEJ
 • NIEPODLEGŁA zawsze jednoczy! Wydawać by się mogło, że ubiegłoroczne obchody setnej rocznicy odzyskania niepodległości były kulminacją narodowej dumy. 100 lat po 1918 roku – data, której nie można ... CZYTAJ DALEJ

1. Festiwal Wiesława Ochmana

Strona główna » Aktualności » 1. Festiwal Wiesława Ochmana

Na przestrzeni całej polskiej historii sztuki operowej obecność naszych wybitnych artystów na najważniejszych scenach i estradach świata była i jest nieoceniona. Dlatego też powinno zależeć wszystkim, dla których sztuka nie jest obojętna, aby życie kulturalne naszego kraju obfitowało w festiwale honorujące właśnie wyjątkowych polskich artystów. Takie inicjatywy umożliwiają szeroko pojętej publiczności XXI wieku na zapoznawanie się zarówno z dorobkiem naszych wielkich artystycznych osobowości, jak i na poznawanie muzyki klasycznej, a także na obcowanie z najwyższym wymiarem sztuki, ale również promują miasta organizatorskie oraz uaktywniają urozmaicają i ubarwiają życie codzienne ich mieszkańców.

Bezsprzecznie takową wybitną osobowością artystyczną jest światowej sławy tenor Mistrz Wiesław Ochman. Natomiast miejscem, które wyszło naprzeciw powyższym potrzebom, jest Miasto Zawiercie.

Zawierciańska tradycja „ochmanowska” jest niezwykle bogata i piękna. To właśnie w Zawierciu przez 25. lat odbywały się koncerty charytatywne zatytułowane „Wiesław Ochman i Jego Goście”, podczas których zebrano ponad 1 mln zł. dla fundacji „Auxilium” im. dr Henryka Wnuka. Pieniądze te w całości przeznaczono na zakup niezbędnego sprzętu medycznego ratującego życie ludzkie w Szpitalu Powiatowym w Zawierciu. To właśnie w Zawierciu odbyło się wiele debiutów młodych artystów, którym te koncerty otworzyły furtkę do karier. Dziś Ci artyści są solistami czołowych polskich i zagranicznych teatrów operowych, co często zaznaczają w swoich biogramach.

Dzięki Wiesławowi Ochmanowi nieustanie mówi się o Zawierciu. Wszędzie bowiem, gdzie Mistrz występuje - czyli na całym świecie! - podkreślane jest jego zaangażowanie w to Miasto. Dzięki Wiesławowi Ochmanowi o Zawierciu, jako o kolebce dobroci i kultury, dowiadują się tysiące osób na całym globie. Mistrz zawsze tę informację podkreśla w swoich wywiadach, a także upomina się, aby zaznaczano ją w jego życiorysach zamieszczanych w książkach, katalogach koncertowych oraz programach radiowych i telewizyjnych.

Teraz przyszedł czas, aby dać powód przyjazdu do Zawiercia wszystkim tym, którzy póki co jedynie słyszeli o wyjątkowości tego Miasta i gościnności jego mieszkańców. Dlatego też powstał pomysł na organizację czterodniowego wydarzenia artystycznego, czyli Festiwalu Wiesława Ochmana.

Pomysłodawcą Festiwalu Wiesława Ochmana jest Jarosław Świtała - tancerz, pedagog, kierownik baletu, choreograf, reżyser, inicjator polskiego życia kulturalnego. Jak wspomniał w jednym z wywiadów: ”…Moim marzeniem było stworzenie wydarzenia artystycznego łączącego już na zawsze Zawiercie i jego mieszkańców z nazwiskiem światowej sławy tenora Wiesława Ochmana. Udało się to tylko dzięki dobrej współpracy i porozumieniu z władzami Miasta Zawiercie, Powiatu Zawierciańskiego, zarządem Fundacji „Auxilium” im. dr Henryka Wnuka oraz dyrekcją Miejskiego Ośrodka Kultury „Centrum” im. Adama Mickiewicza…”.

Organizatorem Festiwalu Wiesława Ochmana jest Miasto Zawiercie.

Udział w Festiwalu zarówno znanych artystów, jak i tych dopiero wchodzących na scenę popularności będzie współgrał z założeniami programowymi, które składają się na: promocję młodych artystów, warsztaty edukacyjne dla młodzieży, prezentacje sceniczne ważnych dzieł operowych, łączenie wszelakich dziedzin sztuk, spotkania z wybitnymi artystami, koncerty wokalne z polskim i zagranicznym repertuarem operowym, operetkowym, pieśniarskim, sakralnym oraz symfonicznym.

1. Festiwal Wiesława Ochmana w Zawierciu to wydarzenie artystyczne skierowane zarówno do melomanów, jak i do osób, które dopiero rozpoczynają swoją przygodę z muzyką klasyczną. W związku z tym trzy spośród sześciu wydarzeń artystycznych będą dostępne dla publiczności za darmo.

Od 3 do 6 października 2019r. Miasto Zawiercie stanie się „Jurajską Stolicą Kultury i Sztuki”.

Z pierwszą edycją Festiwalu Wiesława Ochmana współpracować będzie w sumie 200. artystów.

Dyrektor artystyczny Festiwalu Oskar Świtała podkreślił: ”Dzięki ludziom kochającym sztukę i ich wspólnemu, wartościowemu uśmiechaniu się w kierunku kultury, mamy możliwość już dziś być świadkami i uczestnikami historycznego, bo pierwszego, a przede wszystkim najbardziej wyjątkowego polskiego Festiwalu. Nigdy dotąd bowiem nie powstał w naszym kraju festiwal operowy za życia patrona! Stało się to właśnie tu i teraz... w Zawierciu”.

Podczas Festiwalu odbędą się następujące wydarzenia artystyczne:
 

Gala otwarcia "Melodie Moniuszki w Karierze Ochmana" 
3 października 2019r. | g.18:00  

"Wernisaż Malarstwa Polskiego"
3 października 2019r. | g. 21:00

Warsztat edukacyjny dla młodzieży "Bliżej Moniuszki" - DZIEŃ DLA MŁODYCH
4 października 2019r. | g. 11:00

Opera "Straszny dwór"
4 października 2019r. | g. 18:00

Koncert pokoleniowy "Polskie Pieśni Sakralne"
5 października 2019r. | g. 19:00

Gala charytatywna "Wiesław Ochman i Jego Goście"
6 października 2019r. | g. 18:00
 

Wszystkie szczegóły dotyczące Festiwalu: wydarzeń artystycznych, występujących artystów, programu koncertów, zakupu biletów, kontakt… dostępne na oficjalnej stronie Festiwalu: OchmanFestiwal.pl

 

czytano: 392 razy

autor: mok.pl

data dodania: 2019-08-30 13:32:36

Partnerzy
 • Sieć Kin Studyjnych
 • Let's Rock

Miejski Ośrodek Kultury - Centrum im. Adama Mickiewicza
ul. Piastowska 1, 42-400 Zawiercie

tel.: 32 67 228 82
e-mail: sekretariat@mok.pl

 • IMG_1914
 • IMG_1911
 • IMG_1901
 • IMG_1898
Serwis internetowy Miejskiego Ośrodka Kultury im. A. Mickiewicza w Zawierciu.
Poleć stronę
Wypełnij formularz polecający nasz serwis
Zapytanie
Wypełnij formularz kontaktowy
Wersja mobilna
Facebook