Skróty klawiszowe:

Strona wykorzystuje pliki cookies.
Dowiedz się więcej...

biuro@mok.pl

32 672 28 82

Centrum Kulturalnych Spotkań

Aktualności

1. Festiwal Wiesława Ochmana

1. Festiwal Wiesława Ochmana

Na przestrzeni całej polskiej historii sztuki operowej obecność naszych wybitnych artystów na najważniejszych scenach i estradach świata była i jest nieoceniona. Dlatego też powinno zależeć wszystkim, dla których sztuka nie jest obojętna, aby życie kulturalne naszego kraju obfitowało w festiwale honorujące właśnie wyjątkowych polskich artystów. Takie inicjatywy umożliwiają szeroko pojętej publiczności XXI wieku na zapoznawanie się zarówno z dorobkiem naszych wielkich artystycznych osobowości, jak i na poznawanie muzyki klasycznej, a także na obcowanie z najwyższym wymiarem sztuki, ale również promują miasta organizatorskie oraz uaktywniają urozmaicają i ubarwiają życie codzienne ich mieszkańców.

Bezsprzecznie takową wybitną osobowością artystyczną jest światowej sławy tenor Mistrz Wiesław Ochman. Natomiast miejscem, które wyszło naprzeciw powyższym potrzebom, jest Miasto Zawiercie.

Zawierciańska tradycja „ochmanowska” jest niezwykle bogata i piękna. To właśnie w Zawierciu przez 25. lat odbywały się koncerty charytatywne zatytułowane „Wiesław Ochman i Jego Goście”, podczas których zebrano ponad 1 mln zł. dla fundacji „Auxilium” im. dr Henryka Wnuka. Pieniądze te w całości przeznaczono na zakup niezbędnego sprzętu medycznego ratującego życie ludzkie w Szpitalu Powiatowym w Zawierciu. To właśnie w Zawierciu odbyło się wiele debiutów młodych artystów, którym te koncerty otworzyły furtkę do karier. Dziś Ci artyści są solistami czołowych polskich i zagranicznych teatrów operowych, co często zaznaczają w swoich biogramach.

Dzięki Wiesławowi Ochmanowi nieustanie mówi się o Zawierciu. Wszędzie bowiem, gdzie Mistrz występuje - czyli na całym świecie! - podkreślane jest jego zaangażowanie w to Miasto. Dzięki Wiesławowi Ochmanowi o Zawierciu, jako o kolebce dobroci i kultury, dowiadują się tysiące osób na całym globie. Mistrz zawsze tę informację podkreśla w swoich wywiadach, a także upomina się, aby zaznaczano ją w jego życiorysach zamieszczanych w książkach, katalogach koncertowych oraz programach radiowych i telewizyjnych.

Teraz przyszedł czas, aby dać powód przyjazdu do Zawiercia wszystkim tym, którzy póki co jedynie słyszeli o wyjątkowości tego Miasta i gościnności jego mieszkańców. Dlatego też powstał pomysł na organizację czterodniowego wydarzenia artystycznego, czyli Festiwalu Wiesława Ochmana.

Pomysłodawcą Festiwalu Wiesława Ochmana jest Jarosław Świtała - tancerz, pedagog, kierownik baletu, choreograf, reżyser, inicjator polskiego życia kulturalnego. Jak wspomniał w jednym z wywiadów: ”…Moim marzeniem było stworzenie wydarzenia artystycznego łączącego już na zawsze Zawiercie i jego mieszkańców z nazwiskiem światowej sławy tenora Wiesława Ochmana. Udało się to tylko dzięki dobrej współpracy i porozumieniu z władzami Miasta Zawiercie, Powiatu Zawierciańskiego, zarządem Fundacji „Auxilium” im. dr Henryka Wnuka oraz dyrekcją Miejskiego Ośrodka Kultury „Centrum” im. Adama Mickiewicza…”.

Organizatorem Festiwalu Wiesława Ochmana jest Miasto Zawiercie.

Udział w Festiwalu zarówno znanych artystów, jak i tych dopiero wchodzących na scenę popularności będzie współgrał z założeniami programowymi, które składają się na: promocję młodych artystów, warsztaty edukacyjne dla młodzieży, prezentacje sceniczne ważnych dzieł operowych, łączenie wszelakich dziedzin sztuk, spotkania z wybitnymi artystami, koncerty wokalne z polskim i zagranicznym repertuarem operowym, operetkowym, pieśniarskim, sakralnym oraz symfonicznym.

1. Festiwal Wiesława Ochmana w Zawierciu to wydarzenie artystyczne skierowane zarówno do melomanów, jak i do osób, które dopiero rozpoczynają swoją przygodę z muzyką klasyczną. W związku z tym trzy spośród sześciu wydarzeń artystycznych będą dostępne dla publiczności za darmo.

Od 3 do 6 października 2019r. Miasto Zawiercie stanie się „Jurajską Stolicą Kultury i Sztuki”.

Z pierwszą edycją Festiwalu Wiesława Ochmana współpracować będzie w sumie 200. artystów.

Dyrektor artystyczny Festiwalu Oskar Świtała podkreślił: ”Dzięki ludziom kochającym sztukę i ich wspólnemu, wartościowemu uśmiechaniu się w kierunku kultury, mamy możliwość już dziś być świadkami i uczestnikami historycznego, bo pierwszego, a przede wszystkim najbardziej wyjątkowego polskiego Festiwalu. Nigdy dotąd bowiem nie powstał w naszym kraju festiwal operowy za życia patrona! Stało się to właśnie tu i teraz... w Zawierciu”.

Podczas Festiwalu odbędą się następujące wydarzenia artystyczne:
 

Gala otwarcia "Melodie Moniuszki w Karierze Ochmana" 
3 października 2019r. | g.18:00  

"Wernisaż Malarstwa Polskiego"
3 października 2019r. | g. 21:00

Warsztat edukacyjny dla młodzieży "Bliżej Moniuszki" - DZIEŃ DLA MŁODYCH
4 października 2019r. | g. 11:00

Opera "Straszny dwór"
4 października 2019r. | g. 18:00

Koncert pokoleniowy "Polskie Pieśni Sakralne"
5 października 2019r. | g. 19:00

Gala charytatywna "Wiesław Ochman i Jego Goście"
6 października 2019r. | g. 18:00
 

Wszystkie szczegóły dotyczące Festiwalu: wydarzeń artystycznych, występujących artystów, programu koncertów, zakupu biletów, kontakt… dostępne na oficjalnej stronie Festiwalu: OchmanFestiwal.pl

 

1044

razy

czytano

650/1370

mok.pl

Zdjęcie: Kino
Zdjęcie: Preloader. Zdjęcie: Preloader.

Kino

Zdjęcie: Galeria
Zdjęcie: Preloader. Zdjęcie: Preloader.

Galeria

Zdjęcie: Zajęcia
Zdjęcie: Preloader. Zdjęcie: Preloader.

Zajęcia

Zdjęcie: Wynajem sal
Zdjęcie: Preloader. Zdjęcie: Preloader.

Wynajem sal

Logo serwisu.

Dane

 

Miejski Ośrodek Kultury "Centrum" im Adama Mickiewicza
42-400 Zawiercie
ul. Piastowska 1
woj. śląskie

Logo serwisu.

Kontakt

 

biuro@mok.pl
32 672 28 82

Zdjęcie: Miejski Ośrodek Kultury im. A. Mickiewicza w Zawierciu
Zdjęcie: Preloader. Zdjęcie: Preloader.
Zdjęcie: Miejski Ośrodek Kultury im. A. Mickiewicza w Zawierciu
Zdjęcie: Preloader. Zdjęcie: Preloader.

Do góry

Logo serwisu.

Ukryj moduł.

Wyszukiwarka

Twoja przeglądarka internetowa, bądź system operacyjny, nie wspierają lektora w polskiej wersji językowej.

Zdjęcie:
Formularz kontaktowy

Pytanie do burmistrza

Zgłoś usterkę

Formularz zgłoszenia