Wszechświat, uniwersum, kosmos – tak mówimy, gdy mamy na myśli otaczający nas bezkres, którego tylko mały wycinek możemy dostrzec, zmierzyć, zważyć przy pomocy naukowych metod. Wyobraźnia i talent pozwalają jednak ujrzeć i usłyszeć w nim więcej – inspiracje do tworzenia fantastycznych światów własnych artysty, mieniących się barwami, zaskakujących kształtami, utrwalonych w różnym materiale: od rysunków i malarstwa, przez żmudnie przygotowywane formy ceramiczne i ze szkła, po misterną i delikatną biżuterię.
Dowodzi tego wystawa „MAGICZNY KOSMOS”, otwarta w sobotę, 30 maja, w Galerii Czarnej, prezentująca twórczość uczestników zajęć w mokowskich pracowniach: plastycznej - prowadzonej przez Agnieszkę Szafrańską oraz malarstwa i rysunku, szkła, ceramiki - prowadzonych przez Grażynę Bieniasz. I właśnie ona podkreślała podczas wernisażu prawdziwy bezkres inwencji młodszych i starszych wystawców, szczerze im dziękując za podjęcie trudnego wyzwania. Anna Nemś, Prezydent Zawiercia i Paulina Madejska, Dyrektor MOK „Centrum” zgodnie uznały, że dzięki tej bogatej ekspozycji „planeta MOK” i „kosmodrom galeria” nabrały iście kosmicznego rozmachu.
„Houston, macie problem!” – wy wciąż podbijacie kosmos, a w Zawierciu już go zdobyliśmy siłą artystycznej imaginacji.
01
CZE
2026
63
razy
czytano
mok.pl