Skróty klawiszowe:

Strona wykorzystuje pliki cookies.
Dowiedz się więcej...

biuro@mok.pl

32 672 28 82

Centrum Kulturalnych Spotkań

Aktualności

Zapraszamy na warsztaty teatralne

Zapraszamy na warsztaty teatralne

Zapraszamy wszystkich na warsztaty „My wokół Teatru, Teatr wokół nas” organizowane przez Miejski Ośrodek Kultury „Centrum” we współpracy z Teatrem Rozrywki w Chorzowie.

Podczas warsztatów poruszone zostaną zagadnienia związane ze sztuką teatru. Zadanie będzie polegało na przeprowadzeniu cyklu spotkań warsztatowych kierowanych głównie do nauczycieli prowadzących szkolne teatry, osób przygotowujących scenografię do przedstawień a także instruktorów prowadzących animacje w swoim środowisku . Uczestnicy przejdą przez etapy tworzenia spektaklu, sami też od początku będą pracowali nad stworzeniem finałowej inscenizacji. Da im to możliwość stania się kreatorami przestrzeni kulturalnej w swoim otoczeniu i oddziaływania na kolejną grupę odbiorców poprzez kształcenie otwartości komunikacyjnej, kształtowanie gustów artystycznych, nabycie umiejętności łączenia postawy twórczej ze świadomie krytycznym stosunkiem do sztuki, pobudzenie wrażliwości, wyobraźni i aktywności uczestników, przygotowanie świadomego widza/odbiorcy kultury. W trakcie warsztatów zapoznamy uczestników z różnymi konwencjami teatralnymi, różnymi sposobami myślenia o teatrze. Warsztaty skierowane są do dwóch grup: Teatralnej i Scenograficznej.

W grupie Teatralnej przedstawione zostaną podstawowe zagadnienia związane ze sztuką teatru: Czym jest teatr? Jakimi środkami i formami operuje? Kim jest reżyser przedstawienia teatralnego? Jaką pełni rolę? Na czym polega sztuka reżyserii? Kim w teatrze jest widz? Będziemy także pracować nad tekstem, czyli czytaniem i interpretacją. W części praktycznej zajmiemy się konstruowaniem przedstawienia teatralnego relacjami: człowiek – bohater spektaklu, konflikt – dialog. Uruchomimy ciało i emocje jako tworzywo spektaklu. Będziemy tworzyć i wypełniać przestrzeń poprzez scenografię i rekwizyt. Wszystkie te działania podsumuje krótkie wystąpienie przed zaproszonymi gośćmi, widzami.

Drugi równoległy blok z grupą Scenograficzną, będzie on skierowany do osób zajmujących się wykonywaniem scenografii od strony praktycznej/technicznej.

Terminy spotkań Grupy Teatralnej: 13 i 14, 20 i 21 listopada w godz. 9:00-14:00 5, 12, 18 i 19 grudnia w godz. 9:00-14:00

Terminy spotkań Grupy Scenograficznej: 28 listopada, 5, 12 i 19 grudnia w godz. 9:00-14:00

 

Warsztaty odbywać się będą w MOK „Centrum” ul. Piastowska 1 w Zawierciu, wszystkich chętnych zapraszamy do kontaktu pod nr tel: 530553535, warsztaty bezpłatne, ilość miejsc ograniczona, decyduje kolejność zgłoszeń.

 

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego.

 

 

 

 

 

 

Warsztaty poprowadzą:

Maciej Cierzniak

Absolwent Państwowej Szkoły Baletowej w Bytomiu. Tancerz, choreograf, reżyser i muzyk. Gra na afrykańskich instrumentach perkusyjnych; wraz z zespołem Dharmapunk nagrał płytę Pieśń drzewa. Pracował m.in. w: Operze Śląskiej w Bytomiu, Operze Bałtyckiej w Gdańsku oraz w Teatrze Muzycznym Capitol we Wrocławiu, w którym stworzył choreografię do spektaklu Umwuka. Współpracował z Operą Wrocławską, z Instytutem im. Jerzego Grotowskiego, gdzie wziął udział w spektaklu El perro w reż. Rodrigo Garcii oraz współtworzył takie spektakle, jak Ciało, Niemiłość/Wmiłość. Tańczył w koncertach i galach finałowych Przeglądów Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu.

Prowadzi zajęcia z tańca współczesnego i klasycznego w różnych szkołach w kraju, tworzy choreografię do projektów taneczno-teatralnych. Występuje także jako tancerz z ogniem.

Jest założycielem Grupy Tańca Współczesnego GTW, która ma w dorobku dwie premiery: Relacje oraz 622 upadki(wyróżnienie w 5. edycji Obserwatorium Artystycznego ENTRÉE).

Od marca 2013 r. ponownie jest członkiem zespołu baletowego Teatru Rozrywki. Ma w dorobku udział w spektaklach:
– Jesus Christ Superstar A. L. Webber i T. Rice’a,
Skrzypek na dachu J. Steina, J. Bocka i S. Harnicka,
Położnice szpitala św. Zofii P. Demirskiego,
Chryzostoma Bulwiecia podróż do Ciemnogrodu K. I. Gałczyńskiego (Cyrkowiec, Hamlet, Dziennikarz, Plagi egipskie),
– Dumrul Szalony G. Dilmena (Duha Kodża),
Dwa ukochania wg W. Szekspira,
Frank V F. Dürrenmatta,
Kot w butach J. Bończyka i Z. Krzywańskiego,
Niedziela w parku z Georgem S. Sondheima i J. Lapine'a,
Billy Elliot E. Johna i L. Halla (Tancerz)
Młody Frankenstein M. Brooksa i T. Meehana (Wilkołak),
Popołudnie fauna D. Knapik i Ł. Wojtyski (Faun),
Bulwar Zachodzącego Słońca A. L. Webbera,
– Stańczyk. Musical J. Czaplińskiego,
Zorro J. Bończyka i Z. Krzywańskiego,
Cabaret J. Masteroffa, J. Kandera i F. Ebba,
Pinokio. Il grande musical Saverio Marconiego (gościnnie).

 

Daniel Cebula-Orynicz

Absolwent Akademii Muzycznej w Katowicach (Jazz i Muzyka Estradowa). Jest wykładowcą w Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej w Nysie na Wydziale Jazzu.
Fascynuje go m.in. muzyka gospel, soul, funk i jazz.
Współprowadził chór Nysa Gospel Choir, z którym koncertował w kraju i za granicą. Zaowocowało to prowadzeniem warsztatów gospel, które odbywają się w całej Polsce. Współpracował z wieloma znanymi osobistościami polskiej sceny muzycznej, m. in. Edytą Górniak, Margaret, Lorą Szafran, Natalią Kukulską, Mieczysławem Szcześniakiem, Stanisławem Soyką czy Elżbietą Zapendowską.
Wystąpił gościnnie na kilku płytach; obecnie pracuje nad autorskim materiałem. Jest finalistą 6. edycji programu The Voice of Poland oraz laureatem wielu konkursów i festiwalu.

W latach 2015-2019, jako członek zespołu wokalnego Teatru Rozrywki brał udział we wszystkich produkcjach musicalowych chorzowskiej sceny oraz koncertach sylwestrowych i rozrywkowych.
Role:
– Narrator w Kocie w butach J. Bończyka i Z. Krzywańskiego,
– Student medycyny w musicalu Młody Frankenstein M. Brooksa i T. Meehana,
– Cliff w Bulwarze Zachodzącego Słońca A. L. Webbera,
– Davis w musicalu Jak odnieść sukces w biznesie, zanadto się nie wysilając F. Loessera,
– Mikołaj Rej oraz Elżbieta Habsburżanka w "Teatrze Stańczyka" w spektaklu Stańczyk. Musical J. Czaplińskiego,
– Chór Kelnerów w musicalu Cabaret J. Masteroffa, J. Kandera i F. Ebba.

Grał na kontrabasie i śpiewał w koncercie Poeci, których nam zabrakło.

NAGRODY:
– I Nagroda za interpretację na "Pejzażu bez ciebie" – Festiwalu Twórczości Niezapomnianych Artystów Polskich w Toruniu (2018).

Od września 2019 r. występuje w Teatrze Rozrywki gościnnie.

 

 

Magdalena Skorupa

Absolwentka Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach.  Studiowała na kierunkach: „kulturoznawstwo” oraz „dziennikarstwo i komunikacja społeczna”. W roku 2014 zdobyła kwalifikacje pedagogiczne dla czynnych zawodowo nauczycieli. W 2015 roku zdobyła kwalifikacje instruktora teatralnego. W 2017 roku uczestniczyła w warsztatach poszerzających kompetencje pedagoga teatru. A w 2019 roku zdobyła tytuł „Pedagoga Teatru”, po ukończeniu studiów podyplomowych na kierunku „Pedagogika Teatru” na Uniwersytecie Warszawskim.

Podczas wcześniejszej edukacji w Policealnym Studium Reklamy, gdzie brała udział w zajęciach z rysunku, malarstwa czy prac technicznych, rozwijała wyobraźnię plastyczną. Zajmowała się również projektowaniem graficznym i wykonywaniem form przestrzennych różnymi technikami, przy użyciu różnorodnych materiałów.

W latach 1999-2001 była działaczem i animatorem kultury w Osiedlowym Domu Kultury „Muza” w Rudzie Śląskiej. Od tej pory jest nierozerwalnie związana z kulturą, sztuką i edukacją. Od 2009 roku pracuje w Teatrze Rozrywki, koordynując projekty edukacyjne, w ramach których współpracuje z nauczycielami oraz z młodzieżą.

Jest czynnie zaangażowana w unikatowy projekt Teatru Rozrywki „Szkoła Teatru”. W ramach projektu nawiązuje współpracę ze szkołami i nauczycielami z całego regionu. Corocznie na lekcje teatralne przychodzi około tysiąca młodych osób, które potem chętniej i coraz liczniej angażują się w kulturę. Wspiera również środowiska szkolne działaniami wolontariackimi, prowadząc warsztaty w szkołach, zasiadając w Jury przy okazji szkolnych przeglądów teatralnych, wspierając działania kółek zainteresowań w domach kultury.

Koordynuje oraz współtworzy „Warsztaty Szkoły Teatru dla nauczycieli”, podczas których wdraża autorskie programy edukacyjno-warsztatowe z zakresu integracji, pracy w grupie, adaptacji i pisania tekstów.

Od 2012 roku jest także koordynatorem projektu „Obserwatorium Artystyczne Entrée”, skierowanego do artystów niezależnych. W ramach obserwatorium nawiązuje kontakty z twórcami, którzy dostają możliwość zaprezentowania się na scenie Teatru Rozrywki, a także pomaga im we wszelkich działaniach w trakcie rezydencji.

Jest także współautorką zeszytów metodycznych do spektakli „Rękopis znaleziony w Saragossie” i „Niedziela w parku z Georgem”. Pisze krótkie teksty o teatrze do książeczek repertuarowych Teatru Rozrywki oraz okazyjnie artykuły do lokalnej prasy. 

Od 1 stycznia 2021 r. jest kierownikiem literackim Teatru Rozrywki.

Grażyna Bieniasz

W 1995 r. ukończyła Państwowe Liceum Sztuk Plastycznych w Dąbrowie Górniczej, specjalność szkło artystyczne. W 2000 r. Akademię Sztuk Pięknych we Wrocławiu na kierunku Ceramika i Szkło w zakresie projektowania szkła. od 2011 r. wchodzi w skład ekspertów komisji egzaminacyjnych i kwalifikacyjnych dla nauczycieli ubiegających się o awans na stopień zawodowy. W 2010, 2011, 2012, 2015 organizowała i prowadziła warsztatów w trakcie czterech edycji „Kryształowych Jarmarków” w Hucie Szkła w Zawierciu. Od 1999 r nauczyciel, a w latach 2009-2012 zastępca dyrektora ds. artystycznych w Zespole Szkół Plastycznych w Dąbrowie Górniczej. Prowadziła liczne warsztaty m.in. dla nauczycieli.

 

 

 

 

 

1236

razy

czytano

298/1371

mok.pl

Zdjęcie: Kino
Zdjęcie: Preloader. Zdjęcie: Preloader.

Kino

Zdjęcie: Galeria
Zdjęcie: Preloader. Zdjęcie: Preloader.

Galeria

Zdjęcie: Zajęcia
Zdjęcie: Preloader. Zdjęcie: Preloader.

Zajęcia

Zdjęcie: Wynajem sal
Zdjęcie: Preloader. Zdjęcie: Preloader.

Wynajem sal

Logo serwisu.

Dane

 

Miejski Ośrodek Kultury "Centrum" im Adama Mickiewicza
42-400 Zawiercie
ul. Piastowska 1
woj. śląskie

Logo serwisu.

Kontakt

 

biuro@mok.pl
32 672 28 82

Zdjęcie: Miejski Ośrodek Kultury im. A. Mickiewicza w Zawierciu
Zdjęcie: Preloader. Zdjęcie: Preloader.
Zdjęcie: Miejski Ośrodek Kultury im. A. Mickiewicza w Zawierciu
Zdjęcie: Preloader. Zdjęcie: Preloader.

Do góry

Logo serwisu.

Ukryj moduł.

Wyszukiwarka

Twoja przeglądarka internetowa, bądź system operacyjny, nie wspierają lektora w polskiej wersji językowej.

Zdjęcie:
Formularz kontaktowy

Pytanie do burmistrza

Zgłoś usterkę

Formularz zgłoszenia