Skróty klawiszowe:

Archiwum Aktualności
Polecamy
 • Za nami II Bitwa Powietrzna o ... 9 maja, na Stadionie 1000-lecia Państwa Polskiego odbyła się druga edycja Bitwy Powietrznej o Zawiercie. Podczas wydarzenia, obserwowaliśmy walki zdalnie sterowanych modeli latających z okresu ... CZYTAJ DALEJ
 • Spektakl (Nie)Brzydkie ... Z radością informujemy, że od czerwca wracają do MOK Sobotnie Poranki Teatralne! Pierwszy spektakl, na który zaprosimy dzieciaki, to "(Nie)Brzydkie kaczątko".   Dobrze znana ... CZYTAJ DALEJ
 • II Bitwa Powietrzna o ... Już 9 maja na terenie Stadionu 1000-lecia Państwa Polskiego odbędzie się II Bitwa Powietrzna o Zawiercie. Zawody będą odbywać się pod Honorowym Patronatem Prezydenta Miasta Zawiercie. ... CZYTAJ DALEJ
 • Zmieniamy się dla Was! W czasie zamknięcia instytucji kultury, w Miejskim Ośrodku Kultury trwają kolejne prace remontowe. Wykorzystujemy czas lockdownu na to, aby przeprowadzić liczne prace modernizacyjne. ... CZYTAJ DALEJ
 • Kultura-wirus Językoznawcy zwracają uwagę na upowszechnienie się w języku oficjalnym (i potocznym) zwrotów bezpośrednio nawiązujących do pandemii. Ich konotacje są jednoznacznie negatywne. A gdyby ... CZYTAJ DALEJ

Symfonia niejedno ma imię. Inauguracja roku kulturalnego 2016/2017

Strona główna » Aktualności » Symfonia niejedno ma imię. Inauguracja roku kulturalnego 2016/2017

Zgodnie z nazwą koncertu, w piatkowy wieczór symfonia niejedno miała imię. Koncert w Miejskim Ośrodku Kultury „Centrum” zainaugurował rok kulturalny 2016/2017, a także uczcił obchodzony w piątek 14 października Dzień Edukacji Narodowej.

W koncercie udział wzięli zawierciańscy artyści związani z zespołami funkcjonującymi w Miejskim Ośrodku Kultury „Centrum”: chóry Capella Vartiensis, G1 Fort-e, Młodzieżowy Chór Kameralny Tutti, ponadto Zawierciańska Młodzieżowa Orkiestra Kameralna i zaprzyjaźnieni muzycy. Orkiestrą dyrygował Leopold Stawarz, natomiast chórami Barbara Czajkowska. Spośród solistów usłyszeliśmy: flecistkę Joannę Sokołowską, tenorów: Andrzeja Kaima, Macieja Kucerę, Adama Pstrowskiego, pianistę Michała Rusa oraz sopranistki: Barbarę Grzybek, Olimpię Karbownik, Aleksandrę Szpor i Anitę Maszczyk, która prowadziła koncert i zapowiadała kolejno występujących wykonawców.

Na rozpoczęcie koncertu orkiestra zagrała parafrazę uwertury „Wilhelm Tell” Gioacchina Rossiniego. Pierwszym artystą prezentującym tego wieczora swój talent wokalny był Adam Pstrowski, który zmierzył się z popularną włoską piosenką „Mamma Son Tanto Fellice” znaną z wykonań Luciano Pavarottiego czy Violetty Villas. Adam Pstrowski zaprezentował się również jako wokalista rockowy (od tego roku występuje w legendarnej zawierciańskiej grupie Katar, z którą zaprezentował się na tegorocznych Dniach Zawiercia), wykonując utwór Mike'a Oldfielda „Shadow On The Wall” w aranżacji symfoniczno-rockowej.

Flecistka Joanna Sokołowska zaprezentowała „Rondo Russo” Saverio Mercadantego oraz wariację na temat opery „Carmen” Georges'a Bizeta. Nie był to ostatni tego wieczoru fragment opery „Carmen”. Olimpia Karbownik zaprezentowała słynną habanerę zaczynającą się od słów „Miłość jest jak wolny ptak”.

Aleksandra Szpor wykonała w duecie z Andrzejem Kaimem piosenkę z musicalu „Metro” - „Tra Di Noi” znaną z wykonania Ewy Małas-Godlewskiej oraz Jose Cury. W romantycznej kompozycji „Ballada dla Adeliny” Richarda Claydermana na fortepianie zagrał burmistrz Łaz Maciej Kaczyński. Barbara Grzybek wraz z bratem Maciejem Kucerą zaprezentowała piosenkę „I'll Be With You” duetu Sara Brightman i Paul Stanley (gitarzysta i wokalista rockowej grupy KISS). Michał Rus zagrał „Andante” z koncertu fortepianowego Dymitra Szostakowicza.

Chóry G1 Fort-e i Tutti zaśpiewały wspólnie „Serduszko puka w rytmie cza-cza”, natomiast zasileni przez Capellę Vartiensis zaśpiewali „Yesterday” Beatlesów, tradycyjną pieśń z Hiszpanii „El Vito” oraz hymn Ligii Mistrzów.

Anita Maszczyk wykonała, jak podkreśliła w zapowiedzi, swoją ulubioną arię operetkową - „Kuplety Adeli” z „Zemsty Nietoperza” Johanna Straussa. „To jest aria młodej kobiety, która bardzo pragnie zostać artystką, aktorką, w związku z czym cały czas musi prowadzić proces autoreklamy, musi stawać w kolejnych castingach. To mi przypomina sytuację kultury i sztuki w dzisiejszych czasach, które muszą stawać w castingach z innymi dziedzinami” - mówiła sopranistka.

Zanim zabrzmiały bisy prezydent Zawiercia Witold Grim w ciepły sposób dziękował organizatorom i artystom za ten koncert. „Bardzo zaskoczył mnie kolega samorządowiec, burmistrz Łaz Maciej Kaczyński. Zwracam się do pana Leopolda Stawarza, żeby uwzględnił mnie w przyszłorocznym koncercie. Będę śpiewał, ale na początku w chórze” - żartował prezydent Zawiercia. List od poseł Barbary Dolniak przygotowany z okazji Dnia Edukacji Narodowej przeczytała przedstawicielka biura poselskiego Izabela Kotuła.

Nie był to bynajmniej koniec koncertu. Publiczność miała jeszcze okazję usłyszeć Julię Bednarz i Michała Stefaniaka w utworze „Nie wstydź się mówić, że kochasz” Piotra Rubika, Anitę Maszczyk w duecie z Andrzejem Kaimem w pieśni neapolitańskiej Luigiego Denzy ze słowami Peppino Turco „Funiculi Funicula” oraz na zakończenie kompozycję słynnego zawiercianina – Witolda Kulpowicza - autora podręcznika do nauki gry na akordeonie „Szkoła na akordeon” - kujawiak „Spod Zawiercia”.

Tekst: Kamil Pietrzyk
Zdjęcia: Paweł Machelski 

poprzednia strona |1|2| z   2 następna|ostatnia

czytano: 4832 razy

autor: mok.pl

data dodania: 2016-10-17 14:55:41

Partnerzy
 • Sieć Kin Studyjnych
 • Let's Rock

Miejski Ośrodek Kultury - Centrum im. Adama Mickiewicza
ul. Piastowska 1, 42-400 Zawiercie

tel.: 32 67 228 82
e-mail: sekretariat@mok.pl

 • IMG_1914
 • IMG_1911
 • IMG_1901
 • IMG_1898
Deklaracja dostępności
Serwis internetowy Miejskiego Ośrodka Kultury im. A. Mickiewicza w Zawierciu.
Poleć stronę
Wypełnij formularz polecający nasz serwis
Zapytanie
Wypełnij formularz kontaktowy
Wersja mobilna
Facebook