Skróty klawiszowe:

Archiwum Aktualności
Polecamy

„23 Dywizja” - premiera filmu

Strona główna » Aktualności » „23 Dywizja” - premiera filmu

W środę 16 listopada 2016 roku w sali widowiskowej MOK „Centrum” miała miejsce oficjalna premiera filmu „23 Dywizja” stworzonego przez pochodzących z Niegowonic uczniów I Liceum Ogólnokształcącego im. Waleriana Łukasińskiego w Dąbrowie Górniczej – Patryka Leksa (reżyseria) i Adriana Patera (scenariusz i jedna z głównych ról).

Fabuła filmu, w którym wystąpili młodzi ludzie z Niegowonic, Grabowej, Łaz, Zawiercia i Dąbrowy Górniczej, opierała się na autentycznych wydarzeniach historycznych związanych z krwawą pacyfikacją przysiółka Błojec obok wsi Grabowa na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej w roku 1944. Scenariusz był konsultowany z historykami oraz osobami pamiętającymi te wydarzenia. Autorką muzyki do „23 Dywizji” jest Patrycja Gotfryd, która podczas premiery zaśpiewała dwa utwory skomponowane przez siebie na potrzeby filmu oraz opowiedziała historię Gabrysi Szczepary – dziewczynki z Zawiercia chorej na rdzeniowy zanik mięśni .

Bohaterami „23 Dywizji” są młodzi ludzie, którym brutalne realia okupowanej Polski nie pozwalają przeżywać młodzieńczych miłości czy snuć planów na przyszłość. Ich życie sprowadza się do pracy na roli i potajemnej nauce. W obliczu zagrożenia pragną wstąpić do partyzantów, do oddziału Armii Krajowej „Surowiec 23”, aby stawić czoła niemieckim okupantom i walczyć o wolność kraju, choćby kosztem ofiary własnego życia.

Producentem filmu jest Capital Films we współpracy z Zespołem Szkół nr 2 w Niegowonicach i nauczycielką tej szkoły – Izabelą Świtalską. Produkcję filmu objął honorowym patronatem Burmistrz Miasta i Gminy Łazy - Maciej Kaczyński. 

czytano: 1995 razy

autor: mok.pl

data dodania: 2016-11-17 12:30:22

Partnerzy
  • Sieć Kin Studyjnych
  • Let's Rock

Miejski Ośrodek Kultury - Centrum im. Adama Mickiewicza
ul. Piastowska 1, 42-400 Zawiercie

tel.: 32 67 228 82
e-mail: sekretariat@mok.pl

  • IMG_1914
  • IMG_1911
  • IMG_1901
  • IMG_1898
Deklaracja dostępności
Serwis internetowy Miejskiego Ośrodka Kultury im. A. Mickiewicza w Zawierciu.
Poleć stronę
Wypełnij formularz polecający nasz serwis
Zapytanie
Wypełnij formularz kontaktowy
Wersja mobilna
Facebook