Skróty klawiszowe:

Strona wykorzystuje pliki cookies.
Dowiedz się więcej...

biuro@mok.pl

32 672 28 82

Centrum Kulturalnych Spotkań

Aktualności

Czarny krążek się kręci

Czarny krążek się kręci

W przemyśle fonograficznym – rewolucja. Na giełdach staroci – popyt rośnie. „Stara Płyta triumfuje”, „Wielki powrót Starej Płyty”, „Stare, ale jare!” – to mogłyby być tytuły prasowe. O co chodzi? O rosnące zainteresowanie przemysłu muzycznego winylowymi płytami, wycofanymi wiele lat temu z produkcji jako nie wytrzymujące konkurencji z nowoczesnymi nośnikami, takimi jak płyty CD/DVD, czy MP3. Także kolekcjonerzy przeszukują sklepy internetowe, odwiedzają „pchle targi”, w poszukiwaniu trzeszczących krążków, bez których nie mogą sobie wyobrazić prywatnych fonotek.

Zawierciański zespół wokalno-instrumentalny „Ze Starej Płyty” jakby przeczuł tę modę kilka lat temu, kiedy grupa znanych w mieście artystów postanowiła przypominać regularnie stare, popularne przeboje. W kolejnych programach wędrowaliśmy zatem w świat fin de siecle’owych ogródków kabaretowych, muzyki lat 50. i 60., w muzyczne klimaty unikatowego polskiego big beatu, rock and rolla, bluesa i jazzu. W doskonale skomponowanych przez Barbarę Rybak scenariuszach harmonijnie współbrzmią arie Kiepury, szlagiery Ordonki, kolędy, harcerskie piosenki z biwaków, piosenki biesiadne, hity z opolskich festiwali, songi Riedla – słowem wszystko, co przez wiele dekad po prostu „wpadało nam w ucho”. Wokaliści i instrumentaliści „Ze Starej Płyty” nie ograniczają się przy tym do rodzimej muzyki – w ich repertuarze wspaniale brzmią latynoamerykańskie hity, włoskie i hiszpańskie serenady, rosyjskie czastuszki. Operetkowe arie, walce z sal balowych, czardasze, ballady, popowe hity, folkowe przyśpiewki – to nie wszystkie gatunki, jakie wykonuje zespół.

A co najważniejsze – koncerty „Ze Starej Płyty” zapełniają salę widowiskową MOK „Centrum”, publiczność śpiewa razem z solistami, frenetycznymi brawami nagradza fortepianowe popisy, brawurę trębacza, gitarowe rify, skrzypcową ekwilibrystykę. Co odważniejsi nawet tańczą na schodach i pod sceną. Nastrój radosnej zabawy podtrzymuje dowcipna konferansjerka.

Tak bawili się zawiercianie dwukrotnie – 29 grudnia ubiegłego roku i 8 stycznia podczas „Wieczoru w karnawałowych rytmach”.

A w te rytmy zabrali: Soliści: Andrzej Kaim, Elżbieta Kucera, Barbara Rybak, Wieńczysław Sobczyk, Katarzyna Tylmanowska; instrumentaliści: Jerzy Kazior – instrumenty klawiszowe i aranże, Mariusz Gałecki – gitara i vocal, Tadeusz Pacan – trąbka, Oskar Radwański – skrzypce.

A propos wstępu… To, że na świecie stara płyta wraca do łask, w Zawierciu nie dziwi, bo mamy swoje granie i śpiewanie „Ze Starej Płyty”.

1991

razy

czytano

1372/1372

mok.pl

Zdjęcie: Kino
Zdjęcie: Preloader. Zdjęcie: Preloader.

Kino

Zdjęcie: Galeria
Zdjęcie: Preloader. Zdjęcie: Preloader.

Galeria

Zdjęcie: Zajęcia
Zdjęcie: Preloader. Zdjęcie: Preloader.

Zajęcia

Zdjęcie: Wynajem sal
Zdjęcie: Preloader. Zdjęcie: Preloader.

Wynajem sal

Logo serwisu.

Dane

 

Miejski Ośrodek Kultury "Centrum" im Adama Mickiewicza
42-400 Zawiercie
ul. Piastowska 1
woj. śląskie

Logo serwisu.

Kontakt

 

biuro@mok.pl
32 672 28 82

Zdjęcie: Miejski Ośrodek Kultury im. A. Mickiewicza w Zawierciu
Zdjęcie: Preloader. Zdjęcie: Preloader.
Zdjęcie: Miejski Ośrodek Kultury im. A. Mickiewicza w Zawierciu
Zdjęcie: Preloader. Zdjęcie: Preloader.

Do góry

Logo serwisu.

Ukryj moduł.

Wyszukiwarka

Twoja przeglądarka internetowa, bądź system operacyjny, nie wspierają lektora w polskiej wersji językowej.

Zdjęcie:
Formularz kontaktowy

Pytanie do burmistrza

Zgłoś usterkę

Formularz zgłoszenia