Skróty klawiszowe:

Archiwum Aktualności
Polecamy

Czarny krążek się kręci

Strona główna » Aktualności » Czarny krążek się kręci

W przemyśle fonograficznym – rewolucja. Na giełdach staroci – popyt rośnie. „Stara Płyta triumfuje”, „Wielki powrót Starej Płyty”, „Stare, ale jare!” – to mogłyby być tytuły prasowe. O co chodzi? O rosnące zainteresowanie przemysłu muzycznego winylowymi płytami, wycofanymi wiele lat temu z produkcji jako nie wytrzymujące konkurencji z nowoczesnymi nośnikami, takimi jak płyty CD/DVD, czy MP3. Także kolekcjonerzy przeszukują sklepy internetowe, odwiedzają „pchle targi”, w poszukiwaniu trzeszczących krążków, bez których nie mogą sobie wyobrazić prywatnych fonotek.

Zawierciański zespół wokalno-instrumentalny „Ze Starej Płyty” jakby przeczuł tę modę kilka lat temu, kiedy grupa znanych w mieście artystów postanowiła przypominać regularnie stare, popularne przeboje. W kolejnych programach wędrowaliśmy zatem w świat fin de siecle’owych ogródków kabaretowych, muzyki lat 50. i 60., w muzyczne klimaty unikatowego polskiego big beatu, rock and rolla, bluesa i jazzu. W doskonale skomponowanych przez Barbarę Rybak scenariuszach harmonijnie współbrzmią arie Kiepury, szlagiery Ordonki, kolędy, harcerskie piosenki z biwaków, piosenki biesiadne, hity z opolskich festiwali, songi Riedla – słowem wszystko, co przez wiele dekad po prostu „wpadało nam w ucho”. Wokaliści i instrumentaliści „Ze Starej Płyty” nie ograniczają się przy tym do rodzimej muzyki – w ich repertuarze wspaniale brzmią latynoamerykańskie hity, włoskie i hiszpańskie serenady, rosyjskie czastuszki. Operetkowe arie, walce z sal balowych, czardasze, ballady, popowe hity, folkowe przyśpiewki – to nie wszystkie gatunki, jakie wykonuje zespół.

A co najważniejsze – koncerty „Ze Starej Płyty” zapełniają salę widowiskową MOK „Centrum”, publiczność śpiewa razem z solistami, frenetycznymi brawami nagradza fortepianowe popisy, brawurę trębacza, gitarowe rify, skrzypcową ekwilibrystykę. Co odważniejsi nawet tańczą na schodach i pod sceną. Nastrój radosnej zabawy podtrzymuje dowcipna konferansjerka.

Tak bawili się zawiercianie dwukrotnie – 29 grudnia ubiegłego roku i 8 stycznia podczas „Wieczoru w karnawałowych rytmach”.

A w te rytmy zabrali: Soliści: Andrzej Kaim, Elżbieta Kucera, Barbara Rybak, Wieńczysław Sobczyk, Katarzyna Tylmanowska; instrumentaliści: Jerzy Kazior – instrumenty klawiszowe i aranże, Mariusz Gałecki – gitara i vocal, Tadeusz Pacan – trąbka, Oskar Radwański – skrzypce.

A propos wstępu… To, że na świecie stara płyta wraca do łask, w Zawierciu nie dziwi, bo mamy swoje granie i śpiewanie „Ze Starej Płyty”.

czytano: 1094 razy

autor: mok.pl

data dodania: 2016-01-12 14:13:56

Partnerzy
  • Sieć Kin Studyjnych
  • Let's Rock

Miejski Ośrodek Kultury - Centrum im. Adama Mickiewicza
ul. Piastowska 1, 42-400 Zawiercie

tel.: 32 67 228 82
e-mail: sekretariat@mok.pl

  • IMG_1914
  • IMG_1911
  • IMG_1901
  • IMG_1898
Serwis internetowy Miejskiego Ośrodka Kultury im. A. Mickiewicza w Zawierciu.
Poleć stronę
Wypełnij formularz polecający nasz serwis
Zapytanie
Wypełnij formularz kontaktowy
Wersja mobilna
Facebook