
mok.pl
Zawierciański Sylwester
Więcej
Przejdź do menu głównego.
Przejdź do treści.
Przejdź do wyszukiwarki.
Uruchom wysoki kontrast.
Uruchom wersję tekstową.
Skróty klawiszowe:
Strona wykorzystuje pliki cookies.
Dowiedz się więcej...
Wysoki kontrast.
Wysoki kontrast.
Oficjalna strona internetowa Miejskiego Ośrodka Kultury w Zawierciu. Strona wyposażona w automatycznego lektora treści. Usługa lektora dostępna jest z poziomu poszczególnych podstron.
Wojciech Malicki, zawiercianin, absolwent Wydziału Malarstwa Akademii im. Jana Długosza w Częstochowie, należy do młodego pokolenia twórców, którzy uniwersalne przesłanie sztuki potrafią połączyć z subtelnym wyznaniem ,,skąd mój ród”. Tak było już w jego pracy dyplomowej, którą poświęcił plastycznym formom macew i napisów w języku hebrajskim, znajdujących się na dwóch cmentarzach żydowskich w Zawierciu, a które potraktował jako inspiracje do wykonywania matryc litograficznych. Praca została wysoko oceniona przez senat Akademii z uwagi na nowatorski sposób ujęcia, bowiem autor nie uległ pokusie historyczno-politycznych dywagacji na temat skomplikowanych relacji rdzennych mieszkańców Zawiercia z diasporą żydowską, a swą uwagę skoncentrował wyłącznie na aspektach artystycznych. Podobnie było w przypadku pracy magisterskiej, która była analizą zjawiska neogotyku nadwiślańskiego na przykładzie Bazyliki Mniejszej pw. Św. Ap. Piotra i Pawła w Zawierciu.
Malicki trzykrotnie zaprezentował się w Zawierciu jako artysta o wyraźnie określonym stylu. Szczególnie ważny był jego udział w wystawie zbiorowej pt. ,,Przeglądy snów w grupie”, zorganizowanej z jego inicjatywy w marcu 2011 r. w Galerii ZAWartE MOK ,,Centrum”. Wystawa prezentowała dokonania artystyczne sześciorga absolwentów Akademii im. Jana Długosza w Częstochowie, spośród których dwoje pochodziło z Zawiercia. Niebagatelny był także jego wkład w przygotowanie folderu do wystawy.
Od lat pracował koncepcyjnie nad cyklem obrazów pod tytułem ,,O'KNO”. Konsekwentnie wykorzystuje stare ramy okienne, pochodzące z wyburzanych lub remontowanych starych zawierciańskich kamienic, aby niejako wmalować w nie głęboką, często inspirowaną tradycyjnymi motywami ikonograficznymi, refleksję o człowieku, jego dylematach, jego marzeniach i porażkach. Malicki maluje opowieść wywiedzioną z ducha prawdziwego humanizmu, choć świat jego form nie jest prymitywnym upiększaniem rzeczywistości i postaci - przeciwnie, jest ostrą, bezpardonową, bardzo indywidualną oceną egzystencjalnych uwikłań współczesnego człowieka, znajdującego się w sytuacji wyborów egzystencjalnych, często ekstremalnych, rozpostartych między aprobatą („O'K”) a negacją „NO”).
Większe i mniejsze, koniecznie stare, drewniane ramy okienne są po wprawieniu w nie blejtramu zamkniętą całością w kwadrat, prostokąt, półkoło, tondo. Zamkniętą materialnie, lecz przez to, że to właśnie ,,okno” chce się przez nie zajrzeć. Okno pozwala widzieć to, co z obydwu stron. Okna Wojtka pozwalają patrzeć tylko w jedną stronę albo tylko z jednej strony. Anarchista w swych poglądach (,,wolność omnia regit”) jest despotą w narzucaniu kierunku percepcji swych obrazów: tylko przez to okno, tylko w jednym kierunku, przez płótno, możecie mnie zobaczyć i tylko takiego, jakiego ja chcę wam pokazać... Zatrzymujemy więc wzrok tam, gdzie Wojtek kazał go zatrzymać i widzimy mroczną przestrzeń wewnętrzną jego obrazów, za którą kryje się czysta wrażliwość, chyba krucha, skoro chroni się za masywnymi ramami... Płótno jest filtrem nieprzeźroczystym,
przez który Wojtek namawia nas do otwarcia okien własnej wyobraźni. Jeśli ktoś ma wrażenie, że jego obrazy są smutne – myli się. Refleksja o ludzkim losie – jeśli nawet przedstawiona w ostrych kolorach, poprzez mięsistą fakturę deformowanych kształtów i form – zawsze jest czymś pozytywnym, krzepiącym. Odrzuca bowiem automatyzm i unifikację („NO”), a skłania się ku indywidualnej wrażliwości („O'K”). Takie jest „O'KNO” Wojtka Malickiego.
Czym nas jeszcze Wojtek zaskoczy?
To zależy od tego, jak szeroko otworzy swoje ,,okna”, w które na pewno nigdy nie będą wstawione banalne szyby.Wystawę obrazów Wojciecha Malickiego, zrealizowaną w ramach Programu Stypendialnego Prezydenta Miasta Zawiercie dla Twórców, można oglądać w Galerii MOK „Centrum” do końca marca br.
Andrzej Borkiewicz
Sala wystawowa dolna, GALERIA ZAWartE
wstęp wolny
Dane
Miejski Ośrodek Kultury "Centrum" im Adama Mickiewicza
42-400 Zawiercie
ul. Piastowska 1
woj. śląskie
Do góry
Wyszukiwarka
Twoja przeglądarka internetowa, bądź system operacyjny, nie wspierają lektora w polskiej wersji językowej.