Skróty klawiszowe:

Strona wykorzystuje pliki cookies.
Dowiedz się więcej...

biuro@mok.pl

32 672 28 82

Centrum Kulturalnych Spotkań

Aktualności

Zaglądanie w „O'KNO” Malickiego

Zaglądanie w „O'KNO” Malickiego

Wojciech Malicki, zawiercianin, absolwent Wydziału Malarstwa Akademii im. Jana Długosza w Częstochowie, należy do młodego pokolenia twórców, którzy uniwersalne przesłanie sztuki potrafią połączyć z subtelnym wyznaniem ,,skąd mój ród”. Tak było już w jego pracy dyplomowej, którą poświęcił plastycznym formom macew i napisów w języku hebrajskim, znajdujących się na dwóch cmentarzach żydowskich w Zawierciu, a które potraktował jako inspiracje do wykonywania matryc litograficznych. Praca została wysoko oceniona przez senat Akademii z uwagi na nowatorski sposób ujęcia, bowiem autor nie uległ pokusie historyczno-politycznych dywagacji na temat skomplikowanych relacji rdzennych mieszkańców Zawiercia z diasporą żydowską, a swą uwagę skoncentrował wyłącznie na aspektach artystycznych. Podobnie było w przypadku pracy magisterskiej, która była analizą zjawiska neogotyku nadwiślańskiego na przykładzie Bazyliki Mniejszej pw. Św. Ap. Piotra i Pawła w Zawierciu.

Malicki trzykrotnie zaprezentował się w Zawierciu jako artysta o wyraźnie określonym stylu. Szczególnie ważny był jego udział w wystawie zbiorowej pt. ,,Przeglądy snów w grupie”, zorganizowanej z jego inicjatywy w marcu 2011 r. w Galerii ZAWartE MOK ,,Centrum”. Wystawa prezentowała dokonania artystyczne sześciorga absolwentów Akademii im. Jana Długosza w Częstochowie, spośród których dwoje pochodziło z Zawiercia. Niebagatelny był także jego wkład w przygotowanie folderu do wystawy.

Od lat pracował koncepcyjnie nad cyklem obrazów pod tytułem ,,O'KNO”. Konsekwentnie wykorzystuje stare ramy okienne, pochodzące z wyburzanych lub remontowanych starych zawierciańskich kamienic, aby niejako wmalować w nie głęboką, często inspirowaną tradycyjnymi motywami ikonograficznymi, refleksję o człowieku, jego dylematach, jego marzeniach i porażkach. Malicki maluje opowieść wywiedzioną z ducha prawdziwego humanizmu, choć świat jego form nie jest prymitywnym upiększaniem rzeczywistości i postaci - przeciwnie, jest ostrą, bezpardonową, bardzo indywidualną oceną egzystencjalnych uwikłań współczesnego człowieka, znajdującego się w sytuacji wyborów egzystencjalnych, często ekstremalnych, rozpostartych między aprobatą („O'K”) a negacją „NO”).

Większe i mniejsze, koniecznie stare, drewniane ramy okienne są po wprawieniu w nie blejtramu zamkniętą całością w kwadrat, prostokąt, półkoło, tondo. Zamkniętą materialnie, lecz przez to, że to właśnie ,,okno” chce się przez nie zajrzeć. Okno pozwala widzieć to, co z obydwu stron. Okna Wojtka pozwalają patrzeć tylko w jedną stronę albo tylko z jednej strony. Anarchista w swych poglądach (,,wolność omnia regit”) jest despotą w narzucaniu kierunku percepcji swych obrazów: tylko przez to okno, tylko w jednym kierunku, przez płótno, możecie mnie zobaczyć i tylko takiego, jakiego ja chcę wam pokazać... Zatrzymujemy więc wzrok tam, gdzie Wojtek kazał go zatrzymać i widzimy mroczną przestrzeń wewnętrzną jego obrazów, za którą kryje się czysta wrażliwość, chyba krucha, skoro chroni się za masywnymi ramami... Płótno jest filtrem nieprzeźroczystym,

przez który Wojtek namawia nas do otwarcia okien własnej wyobraźni. Jeśli ktoś ma wrażenie, że jego obrazy są smutne – myli się. Refleksja o ludzkim losie – jeśli nawet przedstawiona w ostrych kolorach, poprzez mięsistą fakturę deformowanych kształtów i form – zawsze jest czymś pozytywnym, krzepiącym. Odrzuca bowiem automatyzm i unifikację („NO”), a skłania się ku indywidualnej wrażliwości („O'K”). Takie jest „O'KNO” Wojtka Malickiego.

Czym nas jeszcze Wojtek zaskoczy?

To zależy od tego, jak szeroko otworzy swoje ,,okna”, w które  na pewno nigdy nie będą wstawione banalne szyby.Wystawę obrazów Wojciecha Malickiego, zrealizowaną w ramach Programu Stypendialnego Prezydenta Miasta Zawiercie dla Twórców, można oglądać w Galerii MOK „Centrum” do końca marca br.
Andrzej Borkiewicz

Sala wystawowa dolna, GALERIA ZAWartE
wstęp wolny

 

1928

razy

czytano

1200/1397

mok.pl

Zdjęcie: Kino
Zdjęcie: Preloader. Zdjęcie: Preloader.

Kino

Zdjęcie: Galeria
Zdjęcie: Preloader. Zdjęcie: Preloader.

Galeria

Zdjęcie: Zajęcia
Zdjęcie: Preloader. Zdjęcie: Preloader.

Zajęcia

Zdjęcie: Wynajem sal
Zdjęcie: Preloader. Zdjęcie: Preloader.

Wynajem sal

Logo serwisu.

Dane

 

Miejski Ośrodek Kultury "Centrum" im Adama Mickiewicza
42-400 Zawiercie
ul. Piastowska 1
woj. śląskie

Logo serwisu.

Kontakt

 

biuro@mok.pl
32 672 28 82

Zdjęcie: Miejski Ośrodek Kultury im. A. Mickiewicza w Zawierciu
Zdjęcie: Preloader. Zdjęcie: Preloader.
Zdjęcie: Miejski Ośrodek Kultury im. A. Mickiewicza w Zawierciu
Zdjęcie: Preloader. Zdjęcie: Preloader.

Do góry

Logo serwisu.

Ukryj moduł.

Wyszukiwarka

Twoja przeglądarka internetowa, bądź system operacyjny, nie wspierają lektora w polskiej wersji językowej.

Zdjęcie:
Formularz kontaktowy

Pytanie do burmistrza

Zgłoś usterkę

Formularz zgłoszenia