
mok.pl
Zaproszenie na wystawę
Więcej
Przejdź do menu głównego.
Przejdź do treści.
Przejdź do wyszukiwarki.
Uruchom wysoki kontrast.
Uruchom wersję tekstową.
Skróty klawiszowe:
Strona wykorzystuje pliki cookies.
Dowiedz się więcej...
Wysoki kontrast.
Wysoki kontrast.
Oficjalna strona internetowa Miejskiego Ośrodka Kultury w Zawierciu. Strona wyposażona w automatycznego lektora treści. Usługa lektora dostępna jest z poziomu poszczególnych podstron.
Ten, kto wybrał się w deszczowy wieczór 22 marca do SALONU ZAWartE na debatę w ramach cyklu Po co nam Kultura! „Teatr jako przemiana”, na pewno nie żałował decyzji.
Gościem spotkania był zawiercianin, absolwent miejscowego II LO, a obecnie wykładowca na Uniwersytecie Jagiellońskim prof. dr hab. Dariusz Kosiński. Intelektualista, teatrolog, pisarz, autor wielu publikacji z historii i teorii teatru.
W roli moderatora spotkania wystąpił Bogdan Dworak, który na początku debaty przedstawił zaproszonego gościa i opowiedział o jego pierwszych kontaktach z młodym wówczas licealistą, z którym zakładali grupę poetycką Szalej.
Swoje rozważania Profesor Kosiński rozpoczął stawiając pytanie: po co nam teatr w dobie kina, telewizji, a zwłaszcza wszechobecnego internetu. Udowodnił, że żadne z mediów nie ma tak dużego wpływu na wyobraźnię, jak spektakl teatralny podczas bezpośredniego kontaktu widza z aktorem. Zdradził nam, na czym polega magia teatru: "najprościej, na tym że nie tracąc świdomości kim jestem, znajduje się w zupełnie innej rzeczywistości". Argumentacja była tak sugestywnie przekazana przez Kosińskiego, że uczestnicy spotkania czuli się jak w teatrze podczas spektaklu jednego aktora.
Podczas dyskusji. rozmawiano o teatrze ulicznym, studenckim, pytano gościa o ulubione jego spektakle i czy w teatrze można więcej - w kontekście głośnego przedstawienia warszawskiego Teatru Powszechnego „Klątwa” w reż. Olivera Frljicia. Profesor Kosiński stwierdził: "rolą teatru jest podejmowanie zagadnień obłożonych społecznym tabu, aby wywołać – czasem za pomocą radykalnych środków artystycznych – refleksje nad swoim życiem, a niekiedy nawet i mocno widzem wstrząsnąć".
Zdaniem wielu uczestników, dawno nie brali udziału w tak znakomitym spotkaniu, podczas którego dostarczono im nie tylko obszernej wiedzy, ale także wielu z nią związanych emocji.
Po spotkaniu Dariusz Kosiński wyraził zgodę na kolejne spotkanie w SALONIE ZAWartE. W części muzycznej zaśpiewał Adam Pstrowski - jeden z utalentowanych podopiecznych Michała Rusa, a Rafał Ciszewski narysował podobizny kolejnych uczestników spotkania.
Tekst: Leszek Łazarowicz
Zdjęcia: Paweł Machelski
Dane
Miejski Ośrodek Kultury "Centrum" im Adama Mickiewicza
42-400 Zawiercie
ul. Piastowska 1
woj. śląskie
Do góry
Wyszukiwarka
Twoja przeglądarka internetowa, bądź system operacyjny, nie wspierają lektora w polskiej wersji językowej.