Skróty klawiszowe:

Archiwum Aktualności
Polecamy

Spotkanie czy spektakl

Strona główna » Aktualności » Spotkanie czy spektakl

Ten, kto wybrał się w deszczowy wieczór 22 marca do SALONU  ZAWartE na debatę w ramach cyklu Po co nam Kultura! „Teatr jako przemiana”, na pewno nie żałował decyzji. 

Gościem spotkania był zawiercianin, absolwent miejscowego II LO, a obecnie  wykładowca na Uniwersytecie Jagiellońskim prof. dr hab. Dariusz Kosiński. Intelektualista, teatrolog, pisarz, autor wielu publikacji  z historii i teorii teatru.

W roli moderatora spotkania wystąpił Bogdan Dworak, który na początku debaty przedstawił zaproszonego gościa i opowiedział o jego pierwszych kontaktach z młodym wówczas licealistą, z którym zakładali grupę  poetycką Szalej.

Swoje rozważania Profesor Kosiński rozpoczął stawiając pytanie: po co nam teatr w dobie kina, telewizji, a zwłaszcza wszechobecnego internetu. Udowodnił, że żadne z mediów nie ma tak dużego wpływu na wyobraźnię, jak spektakl teatralny podczas  bezpośredniego kontaktu widza z aktorem. Zdradził nam, na czym polega magia teatru: "najprościej, na tym że nie tracąc świdomości kim jestem, znajduje się w zupełnie innej rzeczywistości". Argumentacja  była tak sugestywnie przekazana przez Kosińskiego, że  uczestnicy spotkania czuli się jak w teatrze podczas spektaklu jednego aktora.

 Podczas dyskusji. rozmawiano o teatrze ulicznym, studenckim, pytano gościa o ulubione jego spektakle i czy w teatrze można więcej - w kontekście głośnego przedstawienia warszawskiego Teatru Powszechnego „Klątwa” w reż. Olivera Frljicia. Profesor Kosiński stwierdził: "rolą teatru jest podejmowanie zagadnień obłożonych społecznym tabu, aby wywołać – czasem za pomocą radykalnych środków artystycznych – refleksje nad swoim życiem, a niekiedy nawet i mocno widzem wstrząsnąć".

Zdaniem wielu uczestników, dawno nie brali udziału w tak znakomitym spotkaniu, podczas którego dostarczono im nie tylko obszernej wiedzy, ale także wielu z nią związanych emocji. 

Po spotkaniu Dariusz Kosiński wyraził zgodę na kolejne spotkanie w SALONIE ZAWartE. W części muzycznej  zaśpiewał Adam Pstrowski  - jeden z utalentowanych podopiecznych   Michała Rusa, a Rafał Ciszewski narysował podobizny kolejnych uczestników spotkania.

Tekst: Leszek Łazarowicz
Zdjęcia: Paweł Machelski

czytano: 1604 razy

autor: mok.pl

data dodania: 2017-03-24 12:36:16

Partnerzy
  • Sieć Kin Studyjnych
  • Let's Rock

Miejski Ośrodek Kultury - Centrum im. Adama Mickiewicza
ul. Piastowska 1, 42-400 Zawiercie

tel.: 32 67 228 82
e-mail: sekretariat@mok.pl

  • IMG_1914
  • IMG_1911
  • IMG_1901
  • IMG_1898
Deklaracja dostępności
Serwis internetowy Miejskiego Ośrodka Kultury im. A. Mickiewicza w Zawierciu.
Poleć stronę
Wypełnij formularz polecający nasz serwis
Zapytanie
Wypełnij formularz kontaktowy
Wersja mobilna
Facebook