Skróty klawiszowe:

Strona wykorzystuje pliki cookies.
Dowiedz się więcej...

biuro@mok.pl

32 672 28 82

Centrum Kulturalnych Spotkań

Aktualności

Zawsze chciałem zostać bilardzistą

Zawsze chciałem zostać bilardzistą

Tuż przed rozpoczęciem ostatnich rozgrywek znaleźliśmy chwilę na rozmowę z najmłodszym z uczestników sobotniego Turnieju Bilardowego Masters. Dominik Jastrząb, bo o nim mowa to niezwykle utalentowany i utytułowany bilardzista, kadrowicz Polski, reprezentant Polski na Mistrzostwach Europy.

Młody gracz jak mówi „bawi się“ bilardem od siedmiu lat, a na poważnie przygodę z tym sportem rozpoczął 3 lata temu. Zaczynał w szkółce bilardowej Zawierciańskiego MOKu, a aktualnie gra dla Juniorskiego Klubu w Jaworznie, gdzie trenuje pod okiem Wielokrotnego Mistrza Polski i Mistrza Świata w trikach bilardowych - Bogdana Wołkowskiego.
Dominik szlifuje swój talent biorąc udział nie tylko w polskich turniejach, coraz częściej występuje także poza granicami kraju, jak choćby w Czechach i w Słowacji.
Poświęca treningom dużo czasu, sam się motywuje, lubi stawiać sobie wyzwania: „Jeden strzał trenuję powtarzalnie przez dwie godziny, robię ich wtedy np. tysiąc i sobie zapisuję wyniki, po dobrym treningu jest nagroda w postaci gry...“. Wie, że na sukces trzeba długo i wytrwale pracować, ale kluczem do kariery nie jest tylko talent, który niezaprzeczalnie posiada, lecz także osoba - mentor, który wprowadzi go na właściwe tory: „Żeby zacząć naprawdę grać trzeba mieć dobrego trenera, bez tego stoi się w miejscu, a jak jest dobry trener, to cały czas idzie się w górę i na tym to polega, a że mam dopiero 12 lat to jeszcze daleka droga“. „Niektóre turnieje są tylko po to żeby wygrać, a jak przegram to wiem, że z własnej winy...“. Bilard to nie tylko sport, to także nieustanna praca nad samym sobą: „...to jest psychologiczna gra, sztuka opanowania, bo wszystko tłumi sie w sobie...“.
Na pytanie czy z tym właśnie sportem chce związać swoją przyszłość, bez wahania odpowiada: „Na pewno. Zawsze chciałem zostać bilardzistą“ – jednak szybko podkreśla, iż nie jest to dochodowy sport, przynajmniej w polskich realiach, dlatego stawia na karierę międzynarodową, a może nawet wyjazd do USA. Młody gracz zapytany o reakcje starszych zawodników, gdy z nimi wygrywa, odpowiada: „Znajomi wiedzą jak gram, jak jadę gdzieś w nowe miejsce i jest to turniej amatorski, to wtedy oni myślą, że ja jestem takim leszczem do bicia. Mały łebek przyszedł sobie pograć dla zabawy i potem okazuje się, że ich ogrywam 4:0 i nie mają nic więcej do powiedzenia“.

Bilard jest dla niego sensem życia, co zawiera w słowach: „Ten sport jest tak świetny, mam tylu kumpli w całej Polsce, to jest fajne, że mogę poznać nowych ludzi, zobaczyć jak oni grają. Utrzymuję kontakty z innymi zawodnikami, żeby wiedzieć jak oni trenują, co robią, jak się przygotowują do zawodów – ta wiedza jest bezcenna, pomagam sobie ucząc się od innych".
Jak sądzimy Dominik jest i będzie w przyszłości inspiracją dla wielu innych graczy!

Tekst: Klaudia Dziąbor
Zdjęcia: Paweł Machelski

2233

razy

czytano

1125/1371

mok.pl

Zdjęcie: Kino
Zdjęcie: Preloader. Zdjęcie: Preloader.

Kino

Zdjęcie: Galeria
Zdjęcie: Preloader. Zdjęcie: Preloader.

Galeria

Zdjęcie: Zajęcia
Zdjęcie: Preloader. Zdjęcie: Preloader.

Zajęcia

Zdjęcie: Wynajem sal
Zdjęcie: Preloader. Zdjęcie: Preloader.

Wynajem sal

Logo serwisu.

Dane

 

Miejski Ośrodek Kultury "Centrum" im Adama Mickiewicza
42-400 Zawiercie
ul. Piastowska 1
woj. śląskie

Logo serwisu.

Kontakt

 

biuro@mok.pl
32 672 28 82

Zdjęcie: Miejski Ośrodek Kultury im. A. Mickiewicza w Zawierciu
Zdjęcie: Preloader. Zdjęcie: Preloader.
Zdjęcie: Miejski Ośrodek Kultury im. A. Mickiewicza w Zawierciu
Zdjęcie: Preloader. Zdjęcie: Preloader.

Do góry

Logo serwisu.

Ukryj moduł.

Wyszukiwarka

Twoja przeglądarka internetowa, bądź system operacyjny, nie wspierają lektora w polskiej wersji językowej.

Zdjęcie:

Zdjęcie:

Zdjęcie:
Formularz kontaktowy

Pytanie do burmistrza

Zgłoś usterkę

Formularz zgłoszenia