
mok.pl
Zaproszenie na wystawę
Więcej
Przejdź do menu głównego.
Przejdź do treści.
Przejdź do wyszukiwarki.
Uruchom wysoki kontrast.
Uruchom wersję tekstową.
Skróty klawiszowe:
Strona wykorzystuje pliki cookies.
Dowiedz się więcej...
Wysoki kontrast.
Wysoki kontrast.
Oficjalna strona internetowa Miejskiego Ośrodka Kultury w Zawierciu. Strona wyposażona w automatycznego lektora treści. Usługa lektora dostępna jest z poziomu poszczególnych podstron.
W czwartkowy wieczór 7 grudnia na scenie sali widowiskowej Miejskiego Ośrodka Kultury „Centrum” mogliśmy zobaczyć spektakl teatralny w reżyserii Tomasza Gawrona pt. PIKANTNI. Zgromadzona na sali widownia stała się świadkiem skomplikowanej historii miłosnej pewnego czworokątu...
Bohaterami sztuki są dwa znudzone rutyną codzienności małżeństwa: Doris i Alexa oraz Bei i Christopha.
Dwie pary. Cztery różne osobowości i temperamenty, które łączy wspólny plan i jeden cel... spełnienie oczekiwań zwłaszcza tych seksualnych... W toku fabuły zarówno bohaterowie opowieści, jak i widzowie przekonują się, iż wspólne idee, które były pretekstem do organizacji erotycznego spotkania, to jedynie pozorne pragnienia, pod którymi skrywają swoje prawdziwe uczucia, nadzieje, oczekiwania. Wspólna gra niesie za sobą wielkie nadzieje, które w konsekwencji przynoszą wielkie rozczarowanie i mnóstwo nieporozumień.
PIKANTNI to wulkan emocji złożony z czterech osobowości: energetycznego choć zakompleksionego Alexa (fantastyczny w tej roli Michał Ziembicki). Jego żony, naiwnej romantyczki Doris (Barbara Kurdej - Szatan). Skupionego na sobie, egocentrycznego Christopha (Mikołaj Krawczyk) oraz jego partnerki - pewnej siebie i seksownej Bei (Anna Mucha), którzy aby przerwać małżeńską rutynę podejmują ryzykowną, choć niezwykle podniecającą grę w „czworokąt”. Schemat tej gry wydaje się być bardzo prosty i oczywisty: portal randkowy - intymne spotkania - wymiana partnerami - ogólna satysfakcja. Rzeczywistość niestety bardzo odbiega od wyidealizowanych wizji członków tego „układu” przynosząc im w efekcie ogrom skrajnych emocji, komplikacji, niedopowiedzeń i wzajemnych pretensji.
Krótko o fabule...
Akcja spektaklu toczy się w mieszkaniu Doris i Alexa. Podekscytowany mężczyzna nie może doczekać się spotkania z zaproszoną parą, a zwłaszcza z Beą. Jego ekscytacja irytuje Doris, sceptycznie nastawioną do pomysłu. Kobieta odkrywa, że jej mąż przez długi czas utrzymywał kontakt z Beą i robi mu z tego powodu wyrzuty. Gdy w drzwiach ich mieszkania pojawia się pełna seksapilu wyzywająca Bea, wątpliwości zaczynają dotykać również Alexa. Jest oszołomiony i onieśmielony kobietą - niestety bez wzajemności. Pragnie jej i jednocześnie boi się. Ta niepewność narasta w nim jeszcze bardziej, kiedy w mieszkaniu pojawia się mąż Bei - przystojny Christoph. Swoją niepewność i zazdrość kryje pod nerwowym śmiechem i wymuszonymi żarcikami. Sytuacja nabiera tempa, kiedy okazuje się, że z pozoru obcy sobie Doris i Christoph mają wspólną przeszłość, którą skrzętnie ukrywają przed swoimi partnerami. Krępujące spotkanie szybko zmienia się w erotyczną przygodę, ale tylko dla jednej z par. Nastawiony na seksualne uniesienia Alex nie staje na wysokości zadania, tym samym rozczarowując temperamentną Beę. Za to początkowo krępująca kontakty niechęć dawnych kochanków: Christopha i Doris nabiera nieoczekiwanego tempa, które ewidentnie przeszkadza Alexowi i Bei. Ta niespodziewana sytuacja zaczyna przerastać twardą i niezależną Beę i to ona ku zaskoczeniu jako pierwsza rezygnuje ze spotkań. Czworokąt staje się trójkątem - a układ sił przestaje być równy. Doris dąży do kolejnych spotkań z Christophem potajemnie planując z nim wyjazd. Alex jest coraz bardziej zazdrosny o żonę stawiając ją przed wyborem: on albo Christoph. Wybór Doris jest oczywisty. Alex czuje się odrzucony i wykorzystany, zdając sobie sprawę, iż był on dla niej jedynie pocieszycielem. Doris zatraca się w iluzji uczuć i namiętności, lecz szybko okazuje się jak wielka była jej naiwność bowiem... Christoph nie zamierza angażować się w relację z byłą partnerką, a spotkania z nią traktuje jedynie jako niezobowiązujący układ czysto erotyczny. Prawda wychodzi na jaw. Wybór przed jakim staje Christoph rzuca cień na jego lojalność i zaangażowanie w relację z Doris. W starciu z uczuciami i emocjami wygrywa tzw. rządza pieniądza i sprawdzony układ u boku temperamentnej żony.
Miłosny czworokąt nie przynosi nikomu z uwikłanych w niego osób żadnych korzyści, a jedynie boleśnie utwierdza bohaterów w ich obawach i słabościach. Bea twarda z pozoru to tak naprawdę bojąca się prawdziwego uczucia kobieta, która seksualne przygody pozamałżeńskie traktuje jako odreagowanie lęku przed prawdziwym uczuciem i obawą przed zranieniem. Z kolei Alex kipiący radością ekstrawertyk to tak naprawdę zakompleksiony marzyciel, bojący się własnego cienia i rodziców. Żona Alexa - Doris niepoprawna romantyczka, niewyleczona z uczuć do dawnego kochanka naiwnie wierzy, że stara miłość nie rdzewieje oczekując wielkich przemian i płomiennych uczuć. I Christoph najbardziej negatywna postać, czarny charakter tej historii, skupiony na sobie i własnych korzyściach egocentryk, nastawiony na własny zysk chce brać nic przy tym nie tracąc.
Podsumowując PIKANTNI to komedia obyczajowa dla zdecydowanie dorosłych widzów, osadzona w realiach współczesności i wielkiej swobody seksualnej. To komedia z morałem, poruszająca współczesny, ale przede wszystkim bardzo uniwersalny temat relacji damsko-męskich i małżeńskich. Pikantni to erotyczna opowieść przyprawiona nutą wulgarności i perwersji zarówno w słowach jak i w czynach bohaterów. PIKANTNI to bezkrytyczne spojrzenie na miłosne relacje małżeńskie i pozamałżeńskie, a także poszukiwanie seksualnej satysfakcji, swobody i wolności.
Spektakl to mieszanka humoru, ale także skłania widzów do zastanowienia i refleksji nad ulotnością i zmiennością uczuć, pozorami oraz wartościami. Ponadto szybkie tempo akcji, humor słowny i sytuacyjny, błyskotliwe dialogi i inteligentne riposty... a wypełniona po brzegi widownia i owacje na stojąco dla obsady aktorskiej są najlepszą recenzją i oceną dla przedstawionej w czwartkowy wieczór „miłosnej” historii.
KD
Dane
Miejski Ośrodek Kultury "Centrum" im Adama Mickiewicza
42-400 Zawiercie
ul. Piastowska 1
woj. śląskie
Do góry
Wyszukiwarka
Twoja przeglądarka internetowa, bądź system operacyjny, nie wspierają lektora w polskiej wersji językowej.