
mok.pl
Zawierciański Sylwester
Więcej
Przejdź do menu głównego.
Przejdź do treści.
Przejdź do wyszukiwarki.
Uruchom wysoki kontrast.
Uruchom wersję tekstową.
Skróty klawiszowe:
Strona wykorzystuje pliki cookies.
Dowiedz się więcej...
Wysoki kontrast.
Wysoki kontrast.
Oficjalna strona internetowa Miejskiego Ośrodka Kultury w Zawierciu. Strona wyposażona w automatycznego lektora treści. Usługa lektora dostępna jest z poziomu poszczególnych podstron.
W czerwcu i lipcu w Galerii Sztuki „ZAWartE” w MOK „Centrum” w Zawierciu będzie można oglądać wyniki zmagania uczestników trzech MOK-owskich pracowni z różnymi materiami plastycznymi. To Pracownie: Rysunku i Malarstwa – prowadzona przez Grażynę Bieniasz, Szkła Artystycznego – prowadzona przez Czesławę Gurbałę i Grażynę Bieniasz, Ceramiki – prowadzona przez Grażynę Bieniasz i Czesławę Gurbałę. Oficjalne otwarcie wystawy odbędzie się 21 czerwca o godzinie 18:00. O oprawę muzyczną wernisażu zadbają Bronisław Grenda oraz Krzysztof Miśniakiewicz, a na zakończenie wieczoru - możliwa muzyczna niespodzianka.
Uczestnictwo dzieci, młodzieży i dorosłych w zajęciach, jakie oferują te trzy pracownie w MOK-u, rozwija ich umiejętności ogólnoplastyczne, wyobraźnię oraz sprawność manualną. Wszystkie te procesy zachodzą podczas projektowania i wykonywania prac plastycznych w różnych technikach proponowanych w tych pracowniach. Uczestnicy zajęć to osoby w różnym wieku - od 5 lat do 60+, pełnosprawne, ale również z dysfunkcjami. Dla wielu z nich możliwość uczestniczenia w zajęciach to nie tworzenie wielkiej sztuki, a forma relaksu, sprawdzenia się w innej dziedzinie niż ta, którą zajmują się na co dzień, oderwanie się od codzienności, a także możliwość rozwoju osobistego i artystycznego.
Zajęcia, w odniesieniu do młodszych, są dopełnieniem już i tak mocno okrojonych zajęć plastycznych w szkołach podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych. Podczas projektowania i wykonywania prac, a także podczas prezentacji swoich prac, uczą się kompozycji, perspektywy, estetyki, specyfiki odbioru sztuki, kształtują swoją wrażliwość plastyczną. Uczestnicy tych zajęć uczą się także przelewania swoich uczuć i najskrytszych marzeń na papier, a następnie ukazują je za pomocą technik plastycznych, wymagających skupienia i dokładności.
Prace przedstawione na wystawie są różnorodne, na różnym poziomie zaawansowania artystycznego, tak jak ich autorzy. Ale myślę, że w każdej z prac, nawet w tych najmniejszych, jest energia, zaangażowanie, uczucia i serce, ponieważ wszyscy z takim bagażem odwiedzają nasze pracownie co tydzień, a przy dłuższych przerwach nie mogą się doczekać następnego spotkania. Niejednokrotnie wynik pracy jest wynikiem nauki posługiwania się przyborami potrzebnymi do rysowania, malowania, rzeźbienia, cięcia, łamania i innych umiejętności potrzebnych do poruszania się w pracowniach oraz rozmowy plastycznej: kreską na papierze, a nie słowotokiem.
Serdecznie zapraszamy do oglądania wyników naszych zmagań z różnorodną materią plastyczną.
Tekst: Grażyna Bieniasz
Foto: Klaudia Dziąbor
Dane
Miejski Ośrodek Kultury "Centrum" im Adama Mickiewicza
42-400 Zawiercie
ul. Piastowska 1
woj. śląskie
Do góry
Wyszukiwarka
Twoja przeglądarka internetowa, bądź system operacyjny, nie wspierają lektora w polskiej wersji językowej.