
mok.pl
Zaproszenie na wystawę
Więcej
Przejdź do menu głównego.
Przejdź do treści.
Przejdź do wyszukiwarki.
Uruchom wysoki kontrast.
Uruchom wersję tekstową.
Skróty klawiszowe:
Strona wykorzystuje pliki cookies.
Dowiedz się więcej...
Wysoki kontrast.
Wysoki kontrast.
Oficjalna strona internetowa Miejskiego Ośrodka Kultury w Zawierciu. Strona wyposażona w automatycznego lektora treści. Usługa lektora dostępna jest z poziomu poszczególnych podstron.
Zawiercianka Halina Snopkiewicz była pisarką (i dziennikarką, reportażystką, o czym często się zapomina), której kiedyś przypięto etykietkę autorki popularnych powieści dla grzecznych panienek. Właśnie „etykietkę”, bowiem „Słoneczniki”, czy „Tabliczka marzenia” to w istocie opis obyczajów, obraz Polski lat 50., 60., 70., próba oddania w formie powieściowej, o dobrze skonstruowanej fabule i wyraźnie zarysowanych postaciach, polskiej, nieco siermiężnej rzeczywistości, w której bohaterowie snują plany, marzą, kochają, cierpią. Jeśli jej książki kończą się niemal filmowym „happy end”em”, to nigdy nie jest to po prostu melodramatyczne, zawsze zawiera lekki, subtelny ironiczny komentarz. Snopkiewiczową interesował w istocie głębszy, psychologiczny i socjologiczny kontekst działania jej bohaterów. „Etykietki” porządkują świat literatury, ale też prowadzą do bardzo uproszczonych, a przez to często krzywdzących sądów.
Dobrze zatem się stało, że kilkanaście lat temu Bogdan Dworak i Leszek Łazarowicz postanowili zorganizować otwarty konkurs literacki i jako patronkę obrali właśnie Halinę Snopkiewiczową, która w Zawierciu zdała maturę, stąd wyjechała na studia do Warszawy, tu pozostawiła rodzinę. Była z Zawierciem związana i nigdy o tym nie zapominała. Zresztą inicjatywy konkursowe były już wcześniej w Zawierciu znane i choć potem przejmowały je inne miasta (np. konkursy imienia Wojaczka, czy Ratonia), to lokalne środowisko animatorów kultury czuło potrzebę zbudowania tradycji literackich prezentacji. Formuła otwartego, ogólnopolskiego konkursu idealnie do tego się nadawała. Pierwsze edycje konkursu odbywały się pod auspicjami Starostwa Powiatowego w Zawierciu; od 2017 roku organizatorem tego przedsięwzięcia jest MOK „Centrum”, a honorowego patronatu udzielają Prezydenci Miasta.
Ta historyczna refleksja jest uzasadniona, bowiem w tym roku konkurs odbył się już po raz piętnasty, więc można mówić o małym jubileuszu. I to jubileuszu także rekordowym – z całej Polski wpłynęło 206 zestawów wierszy i 196 krótkich form prozatorskich. Jurorzy zgodnie podkreślali, że właśnie proza – i to na wysokim poziomie artystycznym – zdominowała tegoroczny konkurs.
Jury w składzie: Bogdan Dworak – przewodniczący, Magdalena Boczkowska, Marek Baczewski. Olgerd Dziechciarz przyznało następujące nagrody:
Laureaci XV Ogólnopolskiego Konkursu Literackiego
im. Haliny Snopkiewiczowej - Zawiercie 2018
I proza
Ewa Magdalena Sułek
II proza
Grzegorz Chwieduk
I poezja
Małgorzata Borowiec
II poezja
Robert Wieczorek
Wyróżnienie specjalne przewodniczącego Jury w kategoriach poezja i proza
Martyna Tyszczak-Sołtysik
Wyróżnienie – poezja:
Marta Wojciechowska
Elżbieta Stępczyńska
Andrzej Harazin
Sylwia Kuligowska
Ilona Leśniak
Marcin Janeczek
Jerzy Czop
Natalia Mańka
Andrzej Jabłoński
Artur Jędruszek
Wyróżnienia – proza:
Bartosz Zych
Magdalena Chudek
Oliwier Molenda
Anna Kolimaga
Magdalena Tasak
Bartłomiej Urbańczyk
Robert Tomasik
Emilia Jagieło
W sobotę, 24 listopada 2018 roku, w Galerii Sztuki ZAWartE MOK „Centrum” odbyła się uroczystość ogłoszenia wyników konkursu i wręczenie nagród. Władze samorządowe reprezentowali Agnieszka Jarza-Korpyś – sekretarz Urzędu i Marcin Gawłowicz – skarbnik Miasta. Agnieszka Łazarowicz i Michał Rus w minirecitalu przypomnieli – a jakże! - niezapomniane standardy poezji śpiewanej jak przystało na finał literackiego projektu.
Dane
Miejski Ośrodek Kultury "Centrum" im Adama Mickiewicza
42-400 Zawiercie
ul. Piastowska 1
woj. śląskie
Do góry
Wyszukiwarka
Twoja przeglądarka internetowa, bądź system operacyjny, nie wspierają lektora w polskiej wersji językowej.