Skróty klawiszowe:

Archiwum Aktualności
Polecamy

Majówka u źródeł Warty

Strona główna » Aktualności » Majówka u źródeł Warty

Tegoroczna Majówka rozpoczęła się wraz z uroczystym otwarciem Kompleksu Sportowo-Rekreacyjnego u Źródeł Warty w Kromołowie. Kompleks powstawał od 2014 roku do jesieni 2015 i pół roku czekał na symboliczne przecięcie wstęgi. 

Podczas pierwszego dnia Majówki uhonorowany został wieloletni działacz Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego oraz prezes zawierciańskiego oddziału – Andrzej Stróżecki, który otrzymał z rąk prezydenta Witolda Grima statuetkę „Zasłużony dla Miasta Zawiercia".    Świętowano tego dnia także dwudziestolecie istnienia Regionalnego Zespołu Folklorystycznego „Kromołowianie" działającego w filii Miejskiego Ośrodka Kultury "Centrum" w Kromołowie. Członkinie zespołu oraz kierownik Pałacyku Nad Wartą Stefan Markowski otrzymali od prezydenta Zawiercia imienne dyplomy. Gratulacje laureatom złożyli Poseł na Sejm RP Anna Nemś, która przypomniała zasługi w szerzeniu kultury regionalnej i w działalności dobroczynnej, a następnie byli kierownicy zespołu - Pełnomocnik Prezydenta Miasta ds.dokumentowania tradycji miasta i dorobku artystycznego Grażyna Ferdyn oraz Edward Szumara.

Jako pierwsze wystąpiły dzieci ze "Studia Artystycznego" działającego w filii MOK „Centrum” Pałacyk nad Wartą w Kromołowie pod kierownictwem Anety Drążkiewicz, które zaśpiewały takie piosenki jak „Zuzia lalka nieduża”, „Na Wyspach Bergamutach” czy „Kaczka Dziwaczka”. Kolejno na scenie pojawiły się jubilatki z RZF „Kromołowianie”, które zaśpiewały wraz ze Stefanem Markowskim dobrze znane w Kromołowie i Zawierciu piosenki ludowe, wśród których znalazły się „Dobrze jest kawalerem być”, „Lipka (Z tamtej strony jeziora)”, czy z okazji nadchodzącego Dnia Matki - „Przebacz mi, mamo”.  Kolejnym wykonawcą był Karol Hadrych z Poręby, który wraz z towarzyszącym mu klawiszowcem wykonał kilka piosenek w stylu disco polo, w tym: „Comment ca va”, „Samba Magdalena”, „Moja miła” czy „Rysunek na szkle” z repertuaru Krzysztofa Krawczyka. Po występie Karola Hadrycha na scenę ponownie wyszli Stefan Markowski i Aneta Drążkiewicz, którzy wraz z Wiesławem Forysiem wchodzą w skład zespołu Warcianie. Trio to tworzy własne kompozycje ludowo-biesiadne (np. „Hej na ganku o poranku”), a także ma w repertuarze kilka przeróbek. Kierowany przez Wiesława Forysia zespół Projekt zagrał przed publicznością kilka przebojów we własnych aranżacjach, w tym: „Bo jak nie my to kto” (Mrozu i Thompson), „Byłaś dla mnie wszystkim” (Poparzeni Kawą Trzy), „Kocham cię kochanie moje” oraz „Cykady na Cykladach” Maanamu, „Kamień z napisem love” Enej czy „Bałkanica” Piersi. 

Główną atrakcją wieczoru był koncert „Autostopem z piosenkami Karin Stanek”. Mimo że popularna w latach sześćdziesiątych wokalistka pochodząca z Bytomia nie żyje już od pięciu lat, a od lat siedemdziesiątych nie mieszkała i nie tworzyła w Polsce, to jej żywiołowe piosenki oraz charakterystyczny wygląd (warkocze, białe bluzki) pozostały w pamięci słuchaczy, którzy entuzjastycznie zareagowali na występ przypominającej młodą Karin Stanek wyglądem i scenicznym temperamentem Agnieszki Wajs wraz z towarzyszącymi jej muzykami. Utwory Karin Stanek, które artyści wykonali tego wieczoru w Kromołowie, są częścią monodramu muzycznego poświęconego bytomskiej legendzie polskiego big beatu. Nie zabrakło podczas zawierciańskiej Majówki wielkich przebojów jak „Autostop”, „Biała bluzka, czarne spodnie”, „Wala Twist”,, „Malowana lala” czy „Chłopiec z gitarą”. 

Tekst: Kamil Pietrzyk
Zdjęcia: Paweł Machelski, Kamil Pietrzyk

poprzednia strona |1|2|3| z   3 następna|ostatnia

czytano: 6428 razy

autor: mok.pl

data dodania: 2016-05-02 15:00:39

Partnerzy
  • Sieć Kin Studyjnych
  • Let's Rock

Miejski Ośrodek Kultury - Centrum im. Adama Mickiewicza
ul. Piastowska 1, 42-400 Zawiercie

tel.: 32 67 228 82
e-mail: sekretariat@mok.pl

  • IMG_1914
  • IMG_1911
  • IMG_1901
  • IMG_1898
Deklaracja dostępności
Serwis internetowy Miejskiego Ośrodka Kultury im. A. Mickiewicza w Zawierciu.
Poleć stronę
Wypełnij formularz polecający nasz serwis
Zapytanie
Wypełnij formularz kontaktowy
Wersja mobilna
Facebook