
mok.pl
Zawierciański Sylwester
Więcej
Przejdź do menu głównego.
Przejdź do treści.
Przejdź do wyszukiwarki.
Uruchom wysoki kontrast.
Uruchom wersję tekstową.
Skróty klawiszowe:
Strona wykorzystuje pliki cookies.
Dowiedz się więcej...
Wysoki kontrast.
Wysoki kontrast.
Oficjalna strona internetowa Miejskiego Ośrodka Kultury w Zawierciu. Strona wyposażona w automatycznego lektora treści. Usługa lektora dostępna jest z poziomu poszczególnych podstron.
Grupa młodzieży ubranej z fantazją, bez zbędnej ekstrawagancji, z charakterystycznymi dużymi teczkami i tubami na grafiki, rysunki, obrazy w oczekiwaniu na pociąg na zawierciańskim dworcu. Od wielu lat bezbłędnie można w nich rozpoznać uczniów Zespołu Szkół Plastycznych im. Tadeusza Kantora w Dąbrowie Górniczej. To do dąbrowskiego „Plastyka” ciągnęli i ciągną utalentowani, młodzi zawiercianie; to ta szkoła otwiera im wrota do wielkiej sztuki.
Dąbrowski „Plastyk”, który w ubiegłym roku obchodził czterdzieste urodziny, ma w historii kilka testów z przekształceń (statusu, profilu, itd), lecz kolejnym generacjom nauczycieli, uczniów i przyjaciół szkoły udało się zachować to, co najważniejsze - twórczy genius loci. Jeśli o jakiejś placówce oświatowej można byłoby powiedzieć, że jest zagłębiowską akademią sztuk plastycznych, to jest nią dąbrowski „Plastyk”, dąbrowska „Kantorówka”. Dziś - idąc za owym duchem przemian - należałoby raczej pisać o zagłębiowskiej akademii sztuk wizualnych, gdyż do uświęconych tradycją dla każdego plastyka umiejętności w zakresie rysunku, malarstwa i rzeźby doszły nowe specjalności: szkło artystyczne i witrażownictwo, podstawy fotografii i filmu, projektowania reklamy, grafiki użytkowej.
Gdy w 1998 roku szkoła oficjalnie przyjęła imię Tadeusza Kantora, osobowość, charyzma i międzynarodowa sława jej patrona stały się nowym wyzwaniem. Czy w Dąbrowie Górniczej można nawiązać do Wielopola, krakowskiego Cricot? Można... Kantor odrzucał konwencje, drwił i zmuszał do nowej formuły percepcji sztuki - jako malarz, twórca teatralny, intelektualista, człowiek, który był niewolnikiem tylko SZTUKI, pojmowanej jako przestrzeń wolności. To brzmi jak paradoks? Pozornie...
Łatwo było się o tym przekonać oglądając w Galerii ZAWartE MOK „Centrum” retrospektywną wystawę prac uczniów, absolwentów, wśród nich wielu obecnych nauczycieli „Kantorówki”, której wernisaż odbył się 1 marca br. Atrakcyjnej aranżacji wystawy podjęli się Grażyna Bieniasz, Agnieszka Mika-Koszek i Robert Kańtoch i ich trud zaowocował ekspozycją pokazującą bogaty dorobek szkoły, różnorodny, mieniący się wieloma odmianami sztuki. O dorobku i perspektywach szkoły mówiła dyrektor placówki Ewelina Piasecka-Woźniczka, a na pytania o tajniki warsztatowe chętnie odpowiedzi udzielali zastępca dyrektora Marcin Korek i Rafał Pelczar. Na wernisaż przybyli Łukasz Konarski – Prezydent Zawiercia i Marcin Gawłowicz – Skarbnik Miasta, którzy interesowali się szeroką ofertą edukacyjną „Kantorówki” i licznymi zawierciańskimi „śladami” w jej historii.
Red.
Foto Patryk Kuliński
Dane
Miejski Ośrodek Kultury "Centrum" im Adama Mickiewicza
42-400 Zawiercie
ul. Piastowska 1
woj. śląskie
Do góry
Wyszukiwarka
Twoja przeglądarka internetowa, bądź system operacyjny, nie wspierają lektora w polskiej wersji językowej.