
mok.pl
Zawierciański Sylwester
Więcej
Przejdź do menu głównego.
Przejdź do treści.
Przejdź do wyszukiwarki.
Uruchom wysoki kontrast.
Uruchom wersję tekstową.
Skróty klawiszowe:
Strona wykorzystuje pliki cookies.
Dowiedz się więcej...
Wysoki kontrast.
Wysoki kontrast.
Oficjalna strona internetowa Miejskiego Ośrodka Kultury w Zawierciu. Strona wyposażona w automatycznego lektora treści. Usługa lektora dostępna jest z poziomu poszczególnych podstron.
Aktualności
Nadmierne natężenie dźwięków w danym miejscu i czasie... czyli o szkodliwym dla ucha HAŁASIE!
O tym jak ważną rolę w naszym życiu odgrywa narząd słuchu i jak negatywnie na jego funkcjonowanie wpływa uciążliwy i nadmierny hałas dzieciaki mogły usłyszeć podczas sobotniego, bardzo głośnego wykładu w ramach Uniwersytetu Dziecięcego. Spotkanie z małymi studentami poprowadził dr inż. Paweł Sobczak - wykładowca Akademii WSB.
Czasami zdarza się nam robić wiele hałasu o nic, jednak nie w tym przypadku, aby zrozumieć jak działa ludzki narząd słuchu, trzeba zajrzeć do jego wnętrza i poznać procesy jakie zachodzą w naszych uszach podczas codziennego funkcjonowania. Jak zaznaczył prelegent nie zdajemy sobie często sprawy z tego jak bardzo szkodzimy sobie i swoim uszom z pozoru błahymi czynnościami. Dlatego od wyjaśnienia zawiłej budowy ludzkiego ucha dr Paweł rozpoczął swój wykład, aby następnie płynnie przejść do sedna sprawy. Hałas, bo o nim mowa, to najczęstsza przyczyna utraty słuchu, a przecież od najmłodszych lat narażeni jesteśmy na ten szkodliwy czynnik zewnętrzny i nie możemy go całkowicie wyeliminować z naszego życia. Co ciekawe ubytki słuchu, jak podkreślił prowadzący, to nie jest przypadłość (jak się często wydaje) typowe tylko dla ludzi starszych lub pracujących w warunkach tzw. szkodliwych, narażonych na wykonywanie swoich obowiązków w hałasie ponadnormatywnym, czyli powyżej 85 decybeli. Dzieciaki dowiedziały się także, że uszkodzenie narządu słuchu w wyniku hałasu niestety jest procesem nieodwracalnym, a mierzalne ubytki słuchu można zaobserwować już ok. 15% dzieci i młodzieży w wieku od 6-19 lat. Przekroczenie maksymalnej granicy słyszalności o 30 decybeli uszkadza słuch bezpowrotnie. Słuchanie głośnej muzyki w słuchawkach lub częste przebywanie np. w dyskotece to obciążenie poziomu 91-98 dBA. Po wyczerpującym zastrzyku wiedzy prowadzący zaprosił uczestników wykładu do wspólnych eksperymentów.
Przed nami jeszcze trzy z zaplanowanych na ten rok akademicki wykładów Uniwersytetu Dziecięcego WSB. Kolejne spotkanie odbędzie się już 27 kwietnia, a jego tematem będzie "Historia sztuki według Walta Disneya - dzieła sztuki ukryte w kreskówkach. Zapraszamy do zapoznania się z ofertą i harmonogramem spotkań Uniwersytetu Dziecięcego. I do zobaczenia już wkrótce!
Harmonogram zajęć: http://ud.wsb.edu.pl/zawiercie-2/
Zasady zgłaszania do udziału w wykładach: http://ud.wsb.edu.pl/dolacz-do-uniwersytetow-dzieciecych/
Informacje o opłatach i bonifikatach za uczestnictwo: http://ud.wsb.edu.pl/warsztaty/oplaty-i-bonifikaty/
KD
Dane
Miejski Ośrodek Kultury "Centrum" im Adama Mickiewicza
42-400 Zawiercie
ul. Piastowska 1
woj. śląskie
Do góry
Wyszukiwarka
Twoja przeglądarka internetowa, bądź system operacyjny, nie wspierają lektora w polskiej wersji językowej.