
mok.pl
Zaproszenie na wystawę
Więcej
Przejdź do menu głównego.
Przejdź do treści.
Przejdź do wyszukiwarki.
Uruchom wysoki kontrast.
Uruchom wersję tekstową.
Skróty klawiszowe:
Strona wykorzystuje pliki cookies.
Dowiedz się więcej...
Wysoki kontrast.
Wysoki kontrast.
Oficjalna strona internetowa Miejskiego Ośrodka Kultury w Zawierciu. Strona wyposażona w automatycznego lektora treści. Usługa lektora dostępna jest z poziomu poszczególnych podstron.
Tematem spotkania Klubu Miłośników Ziemi Zawierciańskiej, które odbyło się w czwartek 13 października, były początki Polski na tle historii Europy.
Prelegentką była Elżbieta Gacek, przewodnicząca Sekcji Kultury Klubu Miłośników Ziemi Zawierciańskiej, która zarysowywała słuchaczom dawną historię naszego kraju w odniesieniu do dziejów kontynentu (podboje Rzymian, upadek Imperium Rzymskiego, rozwój chrześcijaństwa, wojny krzyżowe), wychodząc od czasów przedchrześcijańskich, kiedy to dzisiejsze ziemie polskie oraz sąsiedzkie zamieszkiwali Słowianie, którzy z czasem rozbili się na pomniejsze plemiona. Do dzisiaj dzielimy zresztą Słowian na trzy grupy: południowych (Serbowie, Chorwaci, Bośniacy, Bułgarzy, Macedończycy, Słoweńcy), wschodnich (Rosjanie, Ukraińcy, Białorusini, Łemkowie) i zachodnich (Polacy, Czesi, Słowacy i Serbołużyczanie).
Elżbieta Gacek w swoim wystąpieniu mówiła o tym, jakie konsekwencje historyczne i polityczne przyniósł Polsce chrzest z 966 roku, podkreślając przy tym, że upłynęło jeszcze wiele lat zanim chrześcijaństwo na dobre przyjęło się w Polsce ze względu na praktykowany pokątnie kult pogańskich bożków. Prelegentka analizowała kolejno dzieje średniowiecznej Polski, począwszy od chrztu, poprzez zjazd gnieźnieński, koronację Bolesława Chrobrego po rozbicie dzielnicowe za czasów Bolesława Krzywoustego oraz utrwalanie dziejów przez kronikarzy.
Istotnym tematem poruszonym przez Elżbietę Gacek były także zabytki języka polskiego: średniowieczna pieśń „Bogurodzica”, „Księga Henrykowska” z XIII wieku zawierająca pierwsze w historii zapisane polskie zdanie „Daj ać ja pobruszę, a ty poczywaj” czy „Kazania Świętokrzyskie” odnalezione w strzępkach pod koniec XIX wieku przez polskiego filologa Aleksandra Brucknera.
Dane
Miejski Ośrodek Kultury "Centrum" im Adama Mickiewicza
42-400 Zawiercie
ul. Piastowska 1
woj. śląskie
Do góry
Wyszukiwarka
Twoja przeglądarka internetowa, bądź system operacyjny, nie wspierają lektora w polskiej wersji językowej.